't Is vol van schatten hier Een draak op sterk water Uit de verzamelingen van het Genootschap Gerard Heerebout Draken komen natuurlijk in verhalen in allerlei culturen voor en wat is er nu leuker dan er een in je verzameling te hebben? Dat is al eeuwenlang zo. Aangezien ze kennelijk niet gevangen konden worden, werden ze dus (uit roggen) gemaakt. In de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bevindt zich een 18e-eeuwse fles met daarin een draakje, in 1780 geschonken door W.A. Kien van Citters. Het collectienummer is NHG 98-001a. Draken in boeken Een vroege vermelding van zo'n draakje komt voor in een manuscriptboek van Adriaen Coenen (1514-1587). Deze Scheveningse vismijnmeester en vishandelaar vervaardigde een paar hand geschreven boeken waarin hij allerlei wetens waardigheden uit zijn leven noteerde en met eigen tekeningen illustreerde. In de Koninklijke Bibliotheek wordt het Vischboeck bewaard, ver vaardigd tussen 1577 en 1581. Het boek is gedigi taliseerd en op de website van de KB te vinden. Coenen beschreef niet alleen wat hij zag, maar ook wat hij las. Hij kopieerde ook veel gegevens uit andere boeken. Zo kreeg hij onder meer het boek van Guillaume Rondelet: Libri de piscibus marinus (1554) van een geleerde kennis te leen. In zijn Vischboeck tekende hij zo'n draakje (afbeelding folio 122 verso) en schreef erbij: 'van die rochgen maeckt men menigerleij draken'. Dat deed hij zelf ook, hij kocht roggen, bewerkte deze - 1 ihUi *S en liet ze drogen: 'Ic die dit scrijve hebbe vanden Rochgen menigen draeck gemaect'. Roggen zijn kraakbeenvissen en zeker jonge exemplaren zijn heel makkelijk op allerlei ma nieren te buigen. De uitstroomopeningen van de neusgaten zitten bij roggen aan de onderkant, vlak bij de mond, waardoor dit deel wel wat op een gezicht lijkt. Door insnijdingen te maken in de vinnen (vleugels) van de rog konden voor- en achterpootjes gemaakt en het is dus niet veel werk met een mes uit een jonge rog een draakje te 't Is vol van schatten hier 59

Zeeland | 2019 | | pagina 21