Zeeland 28.2 Lichaem geeft nocht Beursse schroomt, noit straft die d'Ongebonde toomt. Zeeuws Museum, G3451 1575-1600 h. 11,2 cm, diam. 8,5 cm Geschenk van het bestuur van de Godshuizen in Middelburg, september 1929. Het glas was gevonden bij graafwerkzaam heden aan de achterzijde van het Gasthuis aan het Noordpoort- plein. Zeeuws Museum, G3452 1598 h. 23,5 cm Geschenk van mej. M. Tevel circa 1884. proportioneren en lijnen van evenwichtige diepte te maken. Het idee van Anna Roemers Visscher (1584-1651) om drinkglazen op deze manier met spreuken te versieren, leidde tot een stroom van gekalligrafeerde glazen en flessen. Schrijven op glas was vooral een aangenaam tijdverdrijf voor mannen en vrouwen uit de hogere lagen van de burgerij. Als blijk van erkenning, vriendschap of herinnering schonk men dergelijke glazen aan vrienden of bekenden. Het Zeeuws Genootschap bezit diverse glazen die met diamantgravures versierd zijn. Het kostbaarste exemplaar dateert uit 1686 en is gegraveerd door Willem van Heemskerk (G2014). Dit glas, dat de inscriptie Rerum Sapien- tia Custos (Wijsheid is de bewaker der dingen) draagt, is op de nodus door Van Heemskerk gesig neerd en gedateerd. Op de voet staat het volgende versje te lezen, dat erop wijst dat het de mens siert wanneer deze zijn scherpe tong in bedwang weet te houden: Wiens Tong bepaelt blijft in de rande, van Wijsheid, Reden, Lipp en Tanden, Willem Jacobsz van Heemskerk (1613-1692) is de beroemdste Nederlandse zeventiende-eeuwse glaskalligraaf. Geboren in Leiden als zoon van een timmerman was hij zelf werkzaam in de lakenindustrie. In zijn vrije uren wijdde hij zich aan het schrijven en dichten. Zijn treurspel Hebreeusche Heldinne werd in 1647 zelfs in de Amsterdamse Schouwburg opgevoerd. De vroegst bekende glaskalligrafie van zijn hand dateert van 1648 en is duidelijk geïnspireerd op het werk van Anna Roemers Visscher. Zijn latere glazen - de meeste dateren uit de periode tussen 1667 en 1691 - worden gekenmerkt door een haast ongebreidelde zwier, een zeer kundige vlakverdeling en speels lijnwerk boven en onder het schrift. Van Heemskerk was een meester in t Is vol van schatten hier 63

Zeeland | 2019 | | pagina 25