Modern wereldwonder De Deltawerkentoen en nu Zeeland 28.2 Boekbesprekingen Bert Toussaint (red.) Modern wereldwonder Geschiedenis van de Deltawerken. Uitgeverij Boom, 2018, 488pagina's. ISBN 9789024423736, prijs 41,90 Over de Deltawerken zijn al veel boeken ge schreven, veelal gericht op de uitvoerings aspecten van de verschillende waterstaatkundige werken. Er wordt nauwelijks stilgestaan bij de gevolgen van de ingrepen. Dit boek wil daarom het verhaal opnieuw vertellen vanuit een breder perspectief. Twintig jaar na voltooiing van de Deltawerken (Maeslantkering, 1997) zijn we - volgens de schrijvers - beter in staat om ant woord te geven op de hoofdvraag: wat was en is de betekenis van de Deltawerken voor Neder land. Met dit antwoord wordt een nieuw beeld van de Deltawerken geschetst. Dit beeld zal in de toekomst wijzigen omdat de Deltawerken deel uit blijven maken van de voortdurende en fascine rende dialoog tussen mens en natuur. In de inleiding worden de gewijzigde in zichten omtrent het Deltaplan aangestipt en wordt ingegaan op een aantal boeken, waarin de geschiedenis van de Deltawerken beschreven is. De gebundelde artikelen van de lezingen van de Waterbouwdag in 2003, die naar aanleiding van de herdenking van 50 jaar watersnoodramp zijn gepubliceerd (CUR publicatie 212, 2003) vormen voor de auteurs één van de belangrijkste bijdra gen in de totale literatuur over de Deltawerken, mede vanwege het analytisch karakter ervan. Vervolgens wordt in dit boek de geschiedenis van de Deltawerken tegen het licht gehouden vanuit zeven invalshoeken, elk in een afzonder lijk hoofdstuk (veiligheid, waterhuishouding en ecologie, innovatie, economie, toerisme, ruimtelijke ordening en beeldvorming). Ten slotte wordt in de epiloog een toekomstbeeld van de Delta en Delta werken geschetst. Hieronder ga ik op deze thema's in het boek in. Veiligheid: Ontwikkeling tot 1953 In de Delta hebben door de eeuwen heen verschil lende overstromingen plaatsgevonden. Het monu ment 'verdronken dorpen' bij de Zeelandbrug op Noord-Beveland laat zien dat door stormvloeden en dijkvallen meer dan 100 dorpen in de Ooster- schelde en Westerschelde zijn verzwolgen door de zee.1 Na de watersnood in 1808 (130 polders overstroomden) vroeg Napoleon zich zelfs af of Zeeland nog wel in zijn geheel te behouden was. Tot de watersnoodramp in 1953 vormde de opgetreden hoogste waterstand het vertrek punt voor de nieuwe dijkhoogte. In 1939 heeft Wemelsfelder een statistische methode opgesteld om de noodzakelijke dijkhoogte te baseren op de kansverdeling van de waterstand. Deze methode is later gebruikt om de 'Deltahoogte' af te leiden.2 1 Sluimerend in Slik (Verdronken dorpen en verdronken land in zuidwest Nederland), 2004, Jan J.B. Kuipers. 2 De Deltacommissie adviseerde destijds om voor centraal Holland uit te gaan van een waterstand die gemiddeld 1 keer per 10.00 jaar voorkomt en voor Zeeland op basis van economische overwegingen een iets minder strenger eis: 1 keer per 4.000 jaar (komt overeen met 0,25 m lagere waterstand). Boekbesprekingen 73

Zeeland | 2019 | | pagina 35