Zeeland 28.2 combinatie van Frans en Duits artillerievuur en een Duits luchtbombardement veroorzaakt is.9 Wat de oorzaak van de brand van 17 mei ook geweest moge zijn, tegen het einde van de dag waren 573 gebouwen vernietigd of beschadigd. Ondanks dat de meeste Middelburgers een paar dagen eerder geëvacueerd waren kwamen toch 22 mensen om het leven.10 De organisatie van de wederopbouw op nationaal niveau Gedurende de eerste weken van de Duitse bezetting leidde de opperbevelhebber van het Nederlandse leger, Generaal Winkelman, de overheid, omdat de koningin en de regering het land ontvlucht waren. In mei 1940 werd in de Besluiten betreffende de Wederopbouw I en II bepaald dat de wederopbouw van de getroffen Nederlandse steden landelijk gecoördineerd zouden worden vanuit Den Haag. Dr. Ir. Johan A. Ringers kreeg de leiding over de Organisatie van de Wederopbouw en de Bouwnijverheid in zijn functie als Algemeen Gemachtigde. In het Besluit betreffende de Wederopbouw III werd bepaald dat een Contact Commissaris op lokaal niveau de wederopbouw moest uitvoeren onder toezicht van de Algemeen Gemachtigde voor de Wederopbouw en de Bouwnijverheid. Op 29 mei 1940 werd de Oostenrijkse Nazi Seyss-Inquart Reichskommisar van de bezette Nederlanden en verving hij daarmee Winkelman als hoofd van de regering.11 Het onderstaande organogram geeft een schematisch overzicht van de organisatie van de wederopbouw in Nederland op 1 januari 1942. Op een aantal kleine veranderingen na, is dit hoe de wederopbouw werd georganiseerd tot het einde van de Duitse bezetting. Seyss-Inquart, die direct onder Adolf Hitler stond, had vier Gene- ralkommissariate opgericht die leiding gaven aan de Nederlandse ministeries en overheidsorgani saties. De Organisatie van de Wederopbouw en de Bouwnijverheid was ondergeschikt aan het Generalkommissariatfür Finanz und Wirtschaft. Ringers' Organisatie en haar lokale afdelingen waren echter niet de enige organisaties die be trokken waren bij de wederopbouw van Middel burg. Volkshuisvesting, Provincie Zeeland en Gemeente Middelburg waren ook nauw betrokken bij de besluitvorming en planning van de herstel- werkzaamheden.12 Abteilung Planung en Abteilung Siedlung und Bauten die zich, onder leiding van Seyss-Inquarts zwager Walther Münster, voorna melijk bezighielden met militaire bouwwerken in Nederland, waren ook betrokken bij de wederop bouw aangezien zij verantwoordelijk waren voor de allocatie en distributie van bouwmaterialen.13 De Algemeen Gemachtigde van de Oorlogs- en Defensieschaden was verantwoordelijk voor de financiering van de wederopbouw via het Her stelfonds 1940.14 Ringers behield officieel gezien de functie Algemeen Gemachtigde van de Wederopbouw tot het einde van de Duitse bezetting ondanks zijn gevangenschap in concentratiekamp Sachsenhau- sen vanaf 1 april 1943 voor vermeende deelname aan de verzetsbeweging Nationaal Comité.16 De organisatie van de wederopbouw op lokaal niveau17 Eigenaren van te herstellen of herbouwen panden moesten goedkeuring krijgen van de Organisatie van de Wederopbouw voor hun bouwplannen aangezien het verboden was te bouwen zonder toestemming van de Algemeen Gemachtigde. Eerst moest er een aanvraag naar de gemeente gestuurd worden die in overleg met de Contact Commissaris de compatibiliteit van de bouwplannen met de planologische en architectonische richtlijnen toetste. De bouwplannen zelf werden vervolgens getoetst door het Bureau Goedkeuring Werken en de architecten werden gekeurd door de Commissie van Advies inzake Architectenkeuze Zeeland.18 Om meer inspraak te krijgen in het wederop- bouwproces verenigden winkeliers en huiseigena ren zich in juni 1940 in de Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland (SGOZ). Deze stichting streefde tevens naar volledige schadeloosstelling van alle gedupeerden en een gunstig verloop en uitkomst van de herbouw voor de bewoners van de stad.19 De gemeente Middelburg probeerde ook meer invloed te krijgen op de herbouw door het oprichten van een onafhankelijke stichting die zou bemiddelen tussen de inwoners, de gemeente en de Algemeen Gemachtigde. Ondanks Ringers' aanvankelijke weerstand tegen (wat hij zag als) de ondermijning van zijn centrale gezag werd in augustus 1940 de Stichting Herbouw Middelburg Wederopbouw Middelburg 43

Zeeland | 2019 | | pagina 5