De laatste vergadering van B. en W. voor het optreden van een NSB-bestuurscollege, aan de wand een schilderij van het stadhuis van R. Kimpe en herbouwplannen voor de binnenstad. ZA, HTAM, nr. B-376. schaarste van de voor de wederopbouw benodigde bouwmaterialen zou leiden, aangezien die door het Duitse leger en voor de herbouw van Neder landse en Duitse steden gebruikt zouden worden.28 Het stadsplan dat werd opgetekend voor de herbouw van Middelburg bevatte niet alleen een herindeling van het centrum maar ook een uitbreidingsplan. In 1939 waren Ir. D. Roosen burg en De Ranitz namelijk al begonnen met het maken van een regionaal bestemmingsplan voor Walcheren. In deze plannen werd aanvankelijk geen rekening gehouden met uitbreiding van de stad omdat volgens demografische voorspellingen het inwoneraantal rond de 25.000 zou stagneren. Daarom richtten de planologen zich voornamelijk op het verbeteren van het historische stadsgezicht en de infrastructuur ter bevordering van toerisme en de historische waarde van de stad en werd er geen poging gedaan om de stad en de infrastruc tuur te herindelen of te moderniseren.29 Toen de stad een jaar later in puin lag moest een nieuw bestemmingsplan worden opgesteld. In De Ranitz' stadsplan A (20/7/1940) en het verbeterde plan B (9/9/1940) werd de historische indeling van de stad grotendeels intact gelaten, op een aantal aanpassingen van de rooilijnen van wegen en sloop van gebouwen die het zicht op de monumenten belemmerden na. Roosenburg was echter voorstander van modernisering van de Middelburgse binnenstad en stelde een alternatief plan voor dat een grootschalige herindeling van het stadsgezicht en wegennet beoogde. Dit plan werd ondersteund door, onder andere, Ing. Willie Münzer - de Beauftragte van Seyss-Inquart in Zeeland - en Dr. Ing. H. Rollof van Abteilung Planung. De heren Münzer en Rollof hoopten zo ruimte te krijgen om hun eigen plannen voor de stad door te voeren. Rollof wilde een verbeterde wegverbinding van het stadscentrum naar het station en naar Domburg. Bovendien meende hij dat het herbouwplan ondergeschikt moest zijn aan een uitbreidingsplan voor de stad. Münzer beoogde de bouw van een Staats Theater op de plek waar het Oost-Indisch Huis had gestaan, met daaraan grenzend een grote open plek waar sportevenementen en partijbijeenkomsten ge- Wederopbouw Middelburg 47

Zeeland | 2019 | | pagina 9