Jan Baptista van Aerde (ca. 1738-1812), een vrij onbekende kunstenaar die in de 18e eeuw ook enkele werken in Zeeland heeft gemaakt. Jim van der Meer Mohr Op de cover van het eerste nummer van Zeeland van 2019 (28.1) prijkte een uitsnede van het fraaie portret van de vermaarde arts en lector van het Theatrum Anatomicum Paulus de Wind (1714 1771), dat deel uitmaakt van de collectie van het Zeeuws Genootschap en wordt bewaard in het Zeeuws Museum.1 In de colofon stond foutief dat het is geschilderd door J.P. van Aerde. Dat moet J.B. van Aerde zijn, wat overigens ook goed te lezen is op de signatuur. Omdat ik de kunstenaar al kende van het paar portretten dat hij van mijn verre Zeeuwse voorouders Jan Tieleman Spijker en Geertruida van der Nisse heeft gemaakt, vond ik dat het nu tijd werd om onderzoek te doen naar deze kunstenaar en de maker van dit schilderij van het Genootschap nader te belichten. Van de kunstenaar Jan Baptista van Aerde is, afgaande op de bekende kunstenaarslexica, bijzonder weinig bekend. Het lexicon Thieme- Becker (1907) 2 noemt in het aan hem gewijde lemma echter wel een belangrijke vroege bron waarin J.B. van Aerde wordt genoemd, te weten de zogenaamde Liggeren. Hieruit blijkt dat Van Aerde op 26 november 1764 als 'constschilder' is ingeschreven in het Antwerpse St. Lucasgilde.3 Ook noemt Thieme-Becker het bovengenoemde portret van Paulus de Wind. Andere lexica als de Bénezit en de in 1969 en 1980 verschenen delen van Pieter Scheen nemen Van Aerde op, maar geen van deze bronnen geeft biografische informatie. De Saur uit 1992 haalt tenslotte J.B. en J.P. door elkaar door het lemma te wijden aan Johannes P. van Aerde en te stellen dat deze waarschijnlijk niet identiek is met de in 1764 in het Lucasgilde ingeschreven J.B. van Aerde.4 Christopher Wright's Paintings in Dutch Museum noemt onder twee verschillende kunstenaars, te weten Johannes van Aerde en J.B. van Airden een aantal kunstwerken, die mij vervolgens verder hebben geholpen in het reconstrueren van het 1. J.B. van Aerde, Portret van Paulus de Wind. Collectie Zeeuws Genootschap, Middelburg, in langdurig bruikleen aan het Zeeuws Museum. leven van deze vrijwel onbekende kunstenaar.5 Zo werd mij duidelijk dat er vier portretten bekend zijn die door Van Aerde geschilderd zijn, te weten dat van De Wind, de twee portretten van Jan Tieleman Spijker en Geertruida van der Nisse in de collectie van de Rijksdienst Cultureel Erfgoed en een priesterportret in het Amsterdamse Museum Ons'Lieve Heer op Solder. Vervolgens blijkt er in de St. Martinuskerk in Weert een altaarstuk uit 1761 te zijn, dat de Aanbidding der herders voorstelt. Voorts was er op een veiling in Amsterdam in 1987 een portret dat mogelijk mr. Wilhelmus Christianus de Crane voorstelt. In de documentatie van het RKD-Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis trof ik verder een schoorsteenstuk van zijn hand uit 1766 in 100 Jan Baptista van Aerde

Zeeland | 2019 | | pagina 22