Zeeland 28.3 J. B. van Aerde, Portret van Geertruida van der Nisse. Collectie Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Foto Margareta Svensson J. B. van Aerde, Portret van Jan Tieleman Spijker. Collectie Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Foto Margareta Svensson een huis in Goes aan. Op een veiling bij Christie's in Londen tenslotte was in 1991 een schilderij dat als titel The seamstress (de naaister) had. Alle werken zullen later in dit artikel nog nader aan de orde komen. De gedateerde werken en de plaatsen waar hij gewerkt heeft hebben ertoe geleid dat er nu een eerste korte levensbeschrijving opgesteld kan worden, waarbij vooral het Stadsarchief Amster dam belangrijke bronnen heeft geleverd. Aan leiding daar als eerste te kijken was het priester portret dat in het Amsterdamse museum wordt bewaard. Van Aerde blijkt zich op 14 mei 1771 te hebben ingeschreven als Poorter van Amsterdam 6 en heeft op diezelfde dag zijn 'schildersgeld...van 't gild' betaald.7 Uit de in schrijving als Poorter wordt bevestigd dat het om dezelfde Van Aerde gaat, want er wordt vermeld dat hij 'fijnschilder' en afkomstig uit Antwerpen was. Waar en wanneer hij is getrouwd heb ik niet kunnen terugvinden, maar op 10 november 1772 is Petronella Brigitta RK gedoopt als kind van Jan Baptista van Aerde en Cornelia Bosdijk.8 Twee jaar later werden op 15 augustus 1774 Maria Angela en Catharina in kerk 't Boompje en kerk de Pool eveneens RK gedoopt 9. Blijkens het be- graafregister zijn zowel de moeder als de tweede dochter Catharina, als gevolg van de bevalling overleden en op 29 augustus van dat jaar begra ven. Het gezin woonde toen aan de Kalverstraat 'over 't clooster'.10 Van Aerde is vervolgens op 26 september 1781 hertrouwd met Engelina Catheri- na Lageman, weduwe van Jan Kuijper.11 Deze is overleden in 1801 en op 16 juni van dat jaar begraven in de Oude Kerk.12 Het echtpaar woonde toen in de Kalverstraat bij de Luciensteeg. Uit de diverse doopaantekeningen blijkt dat er verschil lende familieleden Van Aerde en Bosdijk getuige waren. Zo ook was Jan Baptista van Aerde zelf op 3 februari 1773 in Middelburg getuige bij de doop van Maria Johanna Briels, dochter van Thomas Briels en Catharina Bosdijk.13 In de Burgerlijke Stand van Amsterdam tenslotte wordt vermeld dat Jan Baptista van Aerde 'oud vier en zeventig jaren wonende Kalverstraat bij St Luciensteeg n 42 van beroep koopman gehuwd geweest met Engelina Catharina Lageman' op 21 december 1812 is overleden.14 Dit brengt zijn geboortejaar op ca. 1738. Wanneer en waar Van Aerde is geboren heb ik nog niet kunnen achterhalen. Toen hij zich in Amsterdam vestigde kwam hij uit Antwer pen, waar hij aanwijsbaar immers in 1764 in het gilde was ingeschreven. In het Antwerpse Felix Jan Baptista van Aerde 101

Zeeland | 2019 | | pagina 23