Zeeland 28.3 Nisse, vrouwe van Nisse (1732-1796) heeft mogen schilderen. 19 Dit echtpaar bewoonde het Huis ter Nisse in de nabij Goes gelegen ambachtsheerlijk heid Nisse. Spijker was eerst schout en secretaris van Waarde en later baljuw en secretaris van Nisse. Hij is op 11 april 1771 gehuwd met Geer- truid van der Nisse, buitenechtelijke dochter van mr. Gillis Corneliszn. Van der Nisse en Barbara Polvliet. De portretten zijn niet gedateerd, maar wellicht zijn deze ter gelegenheid van het huwe lijk gemaakt. Spijker is als heupstuk staand voor een muur weergegeven, voornaam kijkend met zijn rechterhand in zijn jas en een degen op zijn zij. Op de achtergrond is een hooimijt zichtbaar. Geertruid van der Nisse is daarentegen zittend in een vertrek, gekleed in een fraaie gele jurk afgebeeld, met in haar linkerhand een waaier en in haar rechterhand een horloge aan een ketting. Om haar nek draagt ze een fraai sieraad met een grote parel. Beide portretten hebben een mooie, rijke stofuitdrukking en getuigen zeker van kwaliteit. Het Huis Ter Nisse is in 1844 gesloopt, maar had in de tijd van het echtpaar Spijker-van der Nisse een grootse allure met grote tuin en op het huis was vijf man personeel. In het kerkje van Nisse herinneren de wapens Spijker en Van der Nisse op de ombouw van het orgel ons nu nog aan de laatste telg uit het geslacht Van der Nisse en haar echtgenoot. Dan volgt het hierboven als eerste genoemde portret van dr. Paulus de Wind. De kunstenaar heeft De Wind zittend aan een bureau weerge geven, terwijl hij aan het schrijven is en een stukje papier met wat aantekeningen in de hand heeft. Het portret zal vermoedelijk geschilderd zijn tussen 1766, het jaar dat Van Aerde in Goes aan het werk was, en 1771, het jaar waarin De Wind is overleden. De Wind was van 1769-1771 lid van het Zeeuws Genootschap. Wellicht is het lidmaatschap van het Genootschap de aanleiding voor dit portret geweest, waarop hij voornaam is afgebeeld. De korte pruik dateert het portret in ieder geval in het derde kwart van de 18e eeuw. Voor een uitgebreide biografie van De Wind verwijs ik verder graag naar de eerste editie van Zeeland van dit jaar.20 Naar dit portret is door een niet bekende kunstenaar een tekening gemaakt, die ooit is getoond op de Medisch-Historische Tentoonstelling in 1949.21 In Museum Ons'Lieve Heer op Solder in Am sterdam wordt in het depot een portret van een priester bewaard, dat volgens de Bezoekersgids van 1947 de Franciscaner pater Gasparus Boon zou voorstellen.22 Deze pater was van 1738 tot F HEM MET Orgel met de wapens Spijker en Van der Nisse. Foto Jim van der Meer Mohr. Jan Baptista van Aerde 103

Zeeland | 2019 | | pagina 25