Zeeland 28.3 Leidraad in de colleges van Van Dixhoorn was blijkbaar het boek Sciences in action van Bruno Latour (1987), dat in vrijwel alle papers wordt aangehaald. Kernbegrippen zijn de verandering van de (kennis)maatschappij, communicatie en besturen op afstand (acting at a distance, een concept van Latour). Zeven studenten deden onderzoek in het rijke archief van de Middel burgse Commercie Compagnie, werelderfgoed dat wordt bewaard in het Zeeuws Archief. Dat leverde interessante bijdragen op. Zoals die door Jurriaan Santvoort over Stepanus-Laurentius Neale, agent van de MCC, die zijn zaken aanvankelijk vanuit Suriname en later vanuit Den Haag behartigde, en diens gebruik van informatienetwerken. Ken nis, informatie en netwerken zijn in alle papers terugkerende thema's. Marijn Thijs onderzocht de correspondentie van de handelaar Louis le Grand uit Cadiz, die van 1722-1725 met de MCC cor respondeerde. David van Gelder hield zich bezig met een voorgenomen actie van de MCC tegen de Barbarijse zeerovers in 1722 die uiteindelijk niet doorging (op financiële gronden), maar de impor tantie van institutionalised information networks voor moderne bedrijven als de MCC aantoonde. In The MCC and WIC at Odds: the Free Trade Dispute and the History of Knowledge gaat Lisa Bosma in op de animositeit tussen de WIC en de MCC na het vrijvallen van het octrooi (en daarmee het monopolie) van de WIC op de slavenhandel in 1730. Ook hier weer kennis als kernpunt: the demonstration of knowledge for the MCC in early modern society reinforces Darnton's claim [in zijn artikel uit 2000: An Early Information Society: News and the Media in Eighteenth-Century Paris] that every society is a knowledge society.' Cecilia Uitermark gaat in haar bijdrage nader in op de conflicterende belangen van suikerraffinadeurs in de Republiek en op St. Eustatius. De zaak van het fregat de Watergeus komt aan bod in de paper van Koen van der Blij. Hij vertelt hoe in 1776 dit schip van de MCC op zijn retourreis naar Middel burg door een Engels schip werd aangehouden en opgebracht naar Antigua. Uiteindelijk kreeg de MCC ook in hoger beroep geen vergoeding voor de geleden verliezen. Een leuke bijdrage vond ik die van Meta Huijsmans over Adriaan Anthony Brown, die zij een information master noemt. Hij handelde vanuit Essequibo in zeldzame dieren, zoals vogels die keesjekeesjes werden genoemd en papagaaien. Daarvoor moest hij over veel kennis beschikken. Brown liet een omvangrijke collectie brieven tussen hem en personen in Middelburg en Veere na. Daarmee hebben we de bijdragen gebaseerd op het MCC archief gehad. In Smith and Yair: Knowledge and the Wealth of Nations schrijft Matija Kajic over de opvattingen van James Yair en Adam Smith inzake de economische factoren en de verdeling van welvaart met een uitstapje naar Veere. Gerjanne Hoek blijft dicht bij huis, maar gaat toch ook wereldwijd door haar be studering van het netwerk van de Middelburgse wijnhandelaar Andries van der Poest (1716-1783). Van zijn communicatienetwerken in 1770 en 1774 en zijn wereldwijde correspondentie zijn kaartjes opgenomen in het illustratiekatern in het midden van het boek. Hierna volgen twee artikelen met toerisme in de 19de en vroege 20ste eeuw als onderwerp. Alexandra Navarro Garcia schrijft over het boek Victor Hugo en Zélande, geschreven door diens zoon Charles Hugo (1867) en Daphne Blanker verdiepte zich in de vroegste periode van de VVV te Middelburg (vanaf 1892), die zij terecht als kennisinstituut ziet, maar ook als aanjager van bijvoorbeeld een nieuwe infrastructuur (wegen en andere verbindingen). Voor de volledigheid noem ik tenslotte nog de drie niet-Zeeuwse bijdragen: Alec Cornelissen met Testing Israel's Hypothesis: Recession and Style in Early 17th Century Dutch Painting, Alexandra Navarro Garcia met Vincent van Gogh and Charles Blanc: Re-Assessing van Gogh's "Theory of Colour" en Jeanine M.D. Verkade met "Do You Think You Will Frighten US?": Fear in Zionist Terrorist Litera ture 1946-1948. Ik ben mij ervan bewust met deze korte re censie geen recht te doen aan de veelheid en vol heid van deze interessante historiebundel. Tijdens het lezen werd ik getroffen door de diversiteit en kwaliteit van de bijdragen. De UCR geschiede- Boekbesprekingen 115

Zeeland | 2019 | | pagina 37