van Zeeuwtje nisstudenten hebben hiermee wat mij betreft een prima proeve van bekwaamheid afgegeven. Peter Sijnke Oud-archivaris van Middelburg P. de Schipper, Verslaggever van 't Nieuwe Zeeuwtje. Uitgeverij: Paard van Troje, 2019. 160 pp. ISBN 9789071937729. 17,50. Boeken zoals deze biografie van Niek Karhof, van 1926 tot 1959 hoofdredacteur van de Nieuwe Zeeuwsche Courant die gelezen werd door rooms- katholieken op de Zeeuwse eilanden, zouden er meer geschreven moeten worden. De jaren veertig en vijftig, maar nog veel meer de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw, zijn voor Zeeland allesbehalve goed geboekstaafd door historici en gelijkaardige auteurs. Dat geldt zeker voor het verzuilde leven dat in het onderhavige boek rijkelijk aan de orde komt. De Schipper beschrijft in twintig ultrakorte hoofdstukken echter eerst de rooms-katholieke emancipatie en met name de rooms-katholieke pers in Zeeland tussen circa 1850 en 1925. Bij dit op zich heldere overzicht heb ik enkele kantteke ningen. Zo gebruikt De Schipper de term 'bevin delijk gereformeerd' voortdurend in de plaats van orthodox gereformeerd, terwijl de term eigen lijk staat voor de uiterste 'rechterzijde' van het gereformeerde protestantisme, zeg maar de groep achter de SGP. Dat De Schipper het protestantisme slecht begrijpt, blijkt ook wanneer hij een citaat uit 'De Zeeuw' van 1905 aanziet voor een 'spring vloed van Bijbelteksten en kritisch gereformeerde zelfkastijding' en het een niet-wereldse tekst noemt. In feite gaat het om een interessante tekst waarin de betreffende redactie de vinger legt op de gebrekkige inzet voor de minder bedeelden in eigen kring - volop 'werelds' dus. Verder noemt De Schipper in Breskens, Schoondijke of Yerseke uitgegeven kranten 'dorpse' lilliputters, terwijl dit gewoon regionale kranten waren die heetten naar de plaats in de regio waar zij werden gedrukt. Vanaf bladzijde 53 draait het boek om de sympathieke hoofdpersoon Nicolaas Johannes Karhof (1894-1975), eerst hoofdredacteur van de Nieuwe Zeeuwsche Courant en vanaf september 1934 regioredacteur Zeeland voor het eveneens rooms-katholieke Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland en na de oorlog voor De Stem. Karhof, een Noord-Hollandse katholiek, had journalistie ke ervaring opgedaan bij de Nieuwe Schiedam- sche Courant en de Katholieke Illustratie, voor hij zich in 1926 in Goes vestigde. Hij werd er de enige journalist én hoofdredacteur, geassisteerd door een dame die zorgde voor de administratie en de receptie. Verder waren er de plaatselijke correspondenten met wie Karhof contact moest onderhouden. Tijdens zijn lange fietstochten over de Zeeuw se eilanden moet hij alle tijd gehad hebben om het nieuws te herkauwen en de artikelen in zijn hoofd voor te bereiden. Niek Karhof legde vaak een eigen soort onderkoelde humor in zijn teksten en droeg niet zomaar klakkeloos de standaard rooms-katholieke standpunten van het moment uit. Privé relativeerde hij het katholieke gezag, in de krant durfde hij soms het platte materialis me dat in eigen zuil voorkwam een 'verderfelijk lKCI-USIfcl I rwaiW IWd/ijden var. dagend BNDoSwrrt A >jOOVt Hetr Paard van Troje

Zeeland | 2019 | | pagina 38