Zeeland 28.3 moderne tijden, naar zeebouw. En de 10.000 jaar achterstand die we op de traditionele landbouw hebben zo snel mogelijk in te halen. Liefst zonder de fouten te maken die daar zijn gemaakt, en gebruikmakend van de goede ervaringen die daarin zijn opgedaan. Er lonkt in zeebouw een zeer aantrekkelijk toekomstperspectief, bijna te mooi om waar te zijn: hoogwaardige plantaardi ge voedselproductie, een circulaire of bio-based economie, schone zeeën en oceanen, verhoogde mariene biodiversiteit en een schier onuitputtelij ke bron van CO2-neutrale energie en voedsel. Op het NIOZ zien we het als een wetenschappelijke en maatschappelijke uitdaging om eraan bij te dragen om dit voor elkaar te krijgen. Een extra dimensie aan de mogelijkheden van zeewierteelt kan gegeven worden door het te combineren van waterveiligheid en voedsel- en energieproductie. Er zijn in Zeeland concrete plannen om dat te gaan uitproberen. Denk daarbij aan nieuwe ontwerpen van klimaatbestendige dijken (dubbele dijken) die het mede mogelijk maken om bijvoorbeeld zeewier of mosselen te telen, terwijl het stromende water wordt gebruikt voor de opwekking van energie. Zo'n combinatie wordt nu nog nergens gedaan, maar biedt goede perspectieven. Samenvattend: de teelt van zeewier ziet er veelbelovend uit. Er ontbreekt nog veel kennis over zeewier, en er zal in de praktijk nog veel werk gedaan moeten worden om grootschalige zeewierteelt mogelijk te maken. En dat zal tijd kosten. Voor Zeeland liggen er goede kansen om zowel in het onderzoek als in de teelt zelf bijdrages te leveren aan de duurzame productie van zeewierbiomassa. En om de vraag van de titel niet onbeantwoord te laten: nee, zeewier zal niet de oplossing voor alle problemen zijn, maar kan wel deeloplossingen bieden. Zeewier 85

Zeeland | 2019 | | pagina 7