Zeeland 28.4 lige', Sint Lieven. De in 976 genoemde kerk zou er, logisch gedacht, een voorganger van zijn. Het is bekend dat het gebied al rond 850 onder de Sint Baafsabdij viel (de oorkonde is een bevestiging), het lijkt echter niet duidelijk of er toen al een ne derzetting was en nog minder of er, daarbovenop, ook al een kerk was. De kans is groot dat de kerk uit de oorkonde fysiek gezien een voorganger was. Er lijkt echter weinig op te wijzen dat deze toen al door de abdij is gesticht. Dan zou het namelijk logisch zijn dat dit in de oorkonde ook expliciet zou zijn gesteld, als benadrukking van de rechten van de abdij. Ook lijkt het logischer dat deze dan al een naam van de abdij gekregen zou hebben en dat die dan ook in de oorkonde genoemd zou zijn. De abdij is door de consternatie na de invallen door de Noormannen lang uit beeld geweest en ook rijke bewoners konden een kerk stichten (C. Dekker, 1971). De optie dat de kerk uit de oorkon de als eigenkerk gesticht is door een erg gelovige rijke bewoner of familie lijkt aannemelijk. In dat geval gaat het dus toch weer om land van een (fa milie) Papo/Paping, nu met een kerkelijk beteke nisvolle gebleken naam, die de kerk stichtte. Over de grondlegger van Zierikzee en over een mogelijke koppeling aan het oude graf. Meestal wordt bij historische overzichtjes over Zierikzee gesteld dat de plaats waarschijnlijk heet naar ene Zierik (Siric/Sigiric), die haar gesticht zou hebben. De oudste gebruikte bron is dan de oorkonde uit 1156, waarin iemand uit Siricasha (Zierikzee) genoemd wordt. (A.C.F. Koch J.G. Kruisheer, 1974). Uit de combinatienaam Creka- en-Papingaland en het voorafgaande over de mogelijke bezitter en stichter van de kerk vloeit ook voort dat het logischer is dat niet een Zierik de grondlegger is van de plaats, maar eerder een (familie) Paping. Zierik zal dan later de naam van Paping overschaduwt hebben. Naast de oorkonde zijn er, als zeldzaam spoor van Zierikzee uit (vermoedelijk) de 10e eeuw, de eerdergenoemde (twee) boomstamgraven, die in 1979 werden gevonden onder het Kerkplein (Hal- bertsma, 1984). Deze zullen waarschijnlijk gele gen hebben in of bij de in de oorkonde genoemde kerk, vrijwel zeker een vroege voorganger van de huidige Nieuwe Kerk. Boomstamkisten komen vrij zelden voor, waarschijnlijk ook omdat ze kost baar waren. Het is niet te bewijzen en romantisch geïnspireerd, maar het zou goed kunnen dat deze graven van een grondlegger en kerkstichter Paping of zijn familie zijn. Ter afsluiting Dit vertaalproject 'De oorkonde van 976' maakt duidelijk dat veel aarzeling om iets dergelijks op te pakken onnodig is. Een eerste vertaling is beter dan geen vertaling en kan open als zodanig gebracht worden. De verrijking die het biedt is groot en zo ook, zoals hier, de kans op nieuwe inzichten. Een vervolg is in voorbereiding want dit werk biedt ook basis voor verder onderzoek en presentatie. Bronnen - Beekman, F., P. Brusse, R.M. van Dierendonck, P.A. Henderikx, e.a., De geschiedenis van Zeeland, deel 1, Zwolle, 2012. - Beekman, F., De Kop van Schouwen onder het zand: duizend jaar duinvorming en duingebruik op een Zeeuws eiland. (diss.), Amsterdam, 2006. - Beekman, F. en H. Uil, Schouwen-Duiveland en de oorsprong van haar plaatsnamen. Goes, 1994. - Berkel, G. van en K. Samplonius, Nederlandse plaatsna men herkomst en historie, Amsterdam, 2018. - Dekker, C., Zuid-Beveland. De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middel eeuwen, Assen, 1971. - Gysseling, M., Toponymisch woordenboek van België, Nederland, Luxemburg, Noord-Frankrijk en West-Duitsland (vóór 1226). Deel 1. Brussel, 1960. - Halbertsma, H, De vermeende centraalbouw der Sint-Lievenskerk te Zierikzee, In: Kroniek van het Land van de Zeemeermin, 1984, blz. 39-54. - Hart, C. 't, mailcorrespondentie met de auteur, 2018 2019. - Hart, C. 't en J.C. Hemmes, De vertaling van De oorkon de van 976. In: Expo het begin van Zierik langs de Ee! Zierikzee, 2019. - Hemmes, J.C., 'O kijk, Zierik langs de Ee!', Ons Eiland Schouwen-Duiveland 13 juni 2019, pg.12. - Hemmes, J.C., O kijk hier, Zierikzee, Geraadpleegd op 15 september 2019 via www.okijkhier.nl. - Historische Woordenboeken-WNT, Leiden, Geraadpleegd op 1 juli 2019 via http://gtb.inl.nl/search/ Vertaling oorkonde uit 976 129

Zeeland | 2019 | | pagina 11