Een Middelburgse uitgave van de Navolging van Christus van Thomas a Kempis H. de Jong De Moderne Devotie is een beweging die in toenemende mate in de belangstelling staat. Dat geldt met name voor de belangrijkste vrucht die eruit is voortgekomen, het boek De Immitatione Christi (de Navolging van Christus) door Thomas a Kempis. Van dit boek verschenen duizenden uitgaven in tientallen talen en het aantal drukken is haast niet te tellen. De Navolging is uniek om haar inhoud, maar ook omdat het boek, dat meer dan vijfhonderd jaar geleden geschreven werd, vandaag de dag nog in de boekhandel verkrijgbaar is. Over een bestseller gesproken! Bijzonder is ook dat niet alleen eenvoudige devote lezers erdoor werden geboeid, maar ook prominente personen zich erdoor aangesproken voelden. Genoemd kunnen worden: paus Joannes XXIII, Vincent van Gogh1, Dietrich Bonhoeffer, Dag Hammerskjöld, en in onze tijd Bill Clinton.2 Verrassing Tijdens de jaren dat ik predikant was te Windesheim (gemeente Zwolle), de bakermat van de Moderne Devotie, heb ik mij diepgaand met de Navolging beziggehouden. Daarbij heb ik tientallen uitgaven van het boekje onder ogen gehad. Als oud-inwoner van Middelburg deed het mij echter bijzonder goed een Middelburge uitgave te traceren. Het is weliswaar een zeer bescheiden uitgave, want het gaat om een dichterlijke bewerking van alleen traktaat I, dat als opschrift heeft: Ammoniciones ad spiritualem vita utiles (Over wenken, dienstig voor het geestelijke leven).3 Het werkje is van de hand van David Montanus (overl. 1687) die het in het licht gaf onder het pseudoniem David van Bergen. Het is uitgegeven door Zacharias Roman, boekverkoper te Middelburg. Er is echter ook een uitgave bekend met de vermelding op het titelblad van Jacob de Later als drukker.4 Beide uitgaven werden in hetzelfde jaar (1665) op de markt gebracht. r HOM AS A KEMPIS Thomas a Kempis, 1380-1471. Gegevens over de berijmer Over de afkomst van David Montanus is weinig bekend.5 Geboren te Antwerpen, is hij vermoedelijk naar Utrecht getrokken om daar theologisch geschoold te worden. In 1653 werd hij predikant in Maartensdijk in de provincie Utrecht. Omdat het kerkelijk archief van deze gemeente door brand verloren is gegaan, zijn we niet geïnformeerd over zijn ambtelijke bezigheden daar. Montanus kreeg echter in 1656 een beroep uit de gemeente Sluis in Zeeuws- Vlaanderen, dat door hem werd aanvaard. Enkele jaren later kreeg hij daar als naaste collega Jakobus Koelman (1631-1695). Met hem voelde Montanus zich één van geest en streven. Door dit contact kreeg hij meer affiniteit met de beweging der Nadere Reformatie. Montanus deed zich in Sluis kennen als een liefhebber van poëzie. Zo verscheen van zijn 134 Middelburgse uitgave Thomas a Kempis

Zeeland | 2019 | | pagina 16