Zeeland 28.4 werkje Ziel-gherechten van De Brune gedrukt en in 1644 de bekende Chroniick van Zeelandt door Johan Reygersbergen. Laatstgenoemde uitgave bracht Roman uit in samenwerking met Michiel Roman, mogelijk een zoon van hem. Ook broer Adriaen verzorgde voor hem drukwerk evenals de Middelburgse drukkers Thomas Berry, Hans van der Hellen en Hendrick Smidt. Dat er van Montanus' berijming van Thomas a Kempis Na-volginge in hetzelfde jaar tevens bij Jacob de Later, die ook op de Burg in Middelburg woonde, een identieke uitgave verscheen met een gelijk titelblad, is niet verwonderlijk. Uitgevers werkten vaak samen om de kosten te drukken want papier en lood voor de letters waren duur. Hoewel van Jacob de Later bekend is dat hij inderdaad enige werken heeft gedrukt, is hij in dit geval waarschijnlijk alleen mede-uitgever. Op grond van het gebruikte vignet (de aanbidding der wijzen) ligt het voor de hand, dat de berij ming van Montanus gedrukt is door Hendrick Smidt in Middelburg. Die gebruikte dit vignet di verse malen, soms met een eigen toevoeging. Een zorgvuldig onderzoek van de gebruikte letterty pen zou dit mogelijk kunnen bevestigen. Doorwerking Montanus heeft zijn werkje uitgegeven omdat Thomas' Navolging bij de gereformeerde piëtisten veel weerklank vond. Dat dit het geval was, is voornamelijk te danken aan de Middelburgse predikant Willem Teellinck (1579-1629) de 'vader' van de Nadere Reformatie.14 Vermoedelijk is hij in Engeland bij de puriteinen voor het eerst in aanraking met de Navolging gekomen. Het boek maakte zoveel indruk op hem, dat hij belangrijke delen eruit overnam in zijn Sleutel der Devotie (1624). Gijsbertus Voetius (1589 1676), hoogleraar te Utrecht, spil der Nadere Reformatie, stemde geheel met Teellinck in en hij noemde hem zelfs: 'Een tweede Thomas a Kempis, doch gereformeerden.'15 De volgelingen van Teellinck en Voetius gingen in hetzelfde spoor. De berijming van Montanus kan gezien worden als een bewijs dat dit ook gold voor de positieve waardering van de Navolging. Er is sprake van doorwerking tot op de dag van vandaag. Vrijwel door iedereen wordt dit als een positieve ontwikkeling gezien, al zijn er ook stemmen die zeggen dat de gereformeerde piëtisten zich de Navolging hebben toegeëigend.16 Het boek van Thomas behoort echter tot het gezamenlijk erfgoed van zowel rooms-katholieke als protestantse gelovigen. Vanuit Middelburg heeft Willem Teellinck met betrekking tot de doorwerking een cruciale rol gespeeld. De bijdrage van Montanus was op dit punt maar gering, maar belangrijk genoeg om er aandacht aan te schenken. Hij zorgde immers voor een Middelburgse uitgave van de Navolging. Noten 1 Henk de Jong, Dat boek is subliem, Vincent van Gogh over de Navolging van Christus, Utrecht 2017. 2 Bill Clinton, Mijn leven, Amsterdam 2004, 948. 3 De Navolging bevat in zijn geheel vier traktaten. 4 A. Ros, 'David Montanus. Stichtelijk dichter tussen Re naissance en Nadere Reformatie' in: Documentatieblad Nadere Reformatie, 1995, jaargang 19, nr. 1, 37-58. 5 D. Nauta, Biografische Lexicon voor de Geschiedenis van het Nederlandse Protestantisme, deel 3, Kampen 1988, 273; W.J. op 't Hof, Encyclopedie Nadere Refor matie, deel 2, Utrecht 2016, 118-122. 6 Hans Jozef Birker, 'Ohne Thomas kein Liebesglück' in: Hemerken, das Magazin, das inspiriert, Kempen 2018, 94. 7 David van Bergen, Thomas a Kempis Na-volginge, voorwoord: 'Bericht aan de Rijm-lievende Christen', Middelburgh 1665. 8 Navolging I. 1. 1 (Vertaling: Rudolf van Dijk, Kampen 2008). 9 Navolging I. 2. 2 (Vertaling: Rudolf van Dijk, Kampen 2008). 10 Navolging I, 2, 15 (Vertaling: Rudolf van Dijk, Kampen 2008). 11 J.G. C.A. Briels, Zuidnederlandse boekdrukkers en boek verkopers in de Republiek der Verenigde Nederlanden omstreeks 1570-1630, Nieuwkoop 1974. 12 In diverse biografieën is foutief als sterfjaar 1675 ver meld. 13 Catalogus van de Naer-gelaten boeken van Zalr. Zacharias Roman, bestaende in veelderhande talen en faculteyten soo gebonden als ongebonden, als-mede syne sorteringe by hem Gedruckt. Die verkocht sullen werden met den stocke aen de meestbiedende ten huyse van de weduwe en erfgenamen, op den 24 Julij 1668. Tot Middelburgh, Gedruckt by de Weduwe en Erfgenamen van Zalr. Zacharias Rooman, woonende op den Burght, Anno 1668. (Herzog August Bibliothek te Wolfenbütel). Middelburgse uitgave Thomas a Kempis 137

Zeeland | 2019 | | pagina 19