Aanwinsten ruilverkeer publicaties: december G.G. Trimpe Burger-Mekking Hieronimus Bosch, ca 1480-85. Detail van het Aards paradijs, met monsters. Prado Museum, Madrid. In het Jaarboek 2018 van het Koninklijk Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap schrijft R. de la Haye 'Het historisch dossier van de heilige Amandus'. Er zijn over geen andere heiligen in België uit de merovingische tijd zoveel historische bronnen beschikbaar als over de Heilige Amandus. De levensbeschrijving van Amandus bevat veel fouten en onjuistheden en lijdt aan de gebruikelijke kwalen van heiligenlevens: letterlijke kopieën uit andere heiligenlevens, gemeenplaatsen en standaard stichtende moraliserende verhalen. Maar wellicht is toch Amandus de best gedocumenteerde heilige uit de zevende eeuw, dankzij de goede archiefvorming van de door Amandus gestichte abdij van Saint-Amand-les Eaux. Uit het samengestelde dossier over de heilige blijkt dat hij binnen de toenmalige Gallische kerk meer impact heeft gehad dan men van een eenvoudige missionaris zou verwachten. Hij wilde zijn leven doorbrengen als reizende monnik en heeft vele streken in West-Europa doorkruist. Toch besloot hij ook een deel van zijn leven - vijftien jaar - als kluizenaar in een kluis tegen de stadsmuur van Bourges te leven, en 'onthield zich volledig van wijn en bier'. De reislust kwam echter terug en hij maakte een pelgrimstocht naar Rome in 620, waar hij weer vertrok als monnik missionaris om in Gallië het evangelie te gaan prediken. Hij verkondigde meer dan tien jaar het geloof in Vlaanderen, waar zijn ijver niet altijd gewaardeerd werd: de Vlamingen gooiden hem een keer pardoes in de Schelde. Toch vermeldt zijn biograaf massale bekeringen in de streek. Van 649 tot 651 was Amandus bisschop van Maastricht, toen een economisch bloeiende stad. Hij stichtte verschillende kloosters, onder andere in Nijvel en in Frankrijk. Menig wonder wordt toegeschreven aan de Heilige Amandus. Hoewel hij als heilige, missionaris en stichter van abdijen in grote delen van Europa bekend was, en er veel over zijn leven is gedocumenteerd, is Amandus vooral bekend gebleven als bisschop van Maastricht. Het Jaarboek Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen 2017-1018 is gewijd aan 'A suspect paradise. Studies on the left panel and detail symbolism of Hieronymus Bosch's so called Garden of Earthly Delights', geschreven door Paul Vandenbroeck. In de laatste jaren hebben de werken van Hieronymus Bosch (1450-1516) door tentoonstellingen in Madrid en 's Hertogenbosch bijzondere aandacht gekregen, maar er is altijd al interesse in Bosch's werk geweest. Dr Paul 142 Aanwinsten

Zeeland | 2019 | | pagina 24