De auteurs in dit nummer K. Lurvink is de auteur van 'Schimmige Hollandse verzekeringen. Slavenverzekeringen in de 18e eeuw'. In 1730 beëindigde de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden het slaven handelsmonopolie van de West Indische Com pagnie. Daarna kwam het tijdperk van de vrije slavenhandel. Deze handel werd steeds meer een Zeeuwse aangelegenheid; met in totaal 113 slavenreizen zou de Middelburgse Commercie Compagnie (MCC) de grootste particuliere slaven handelaar van de Republiek worden. Deze slaven handel had dan ook grote economische impact op Vlissingen en Middelburg. Toch werd verzekeren van slaven in de tweede helft van de 18de eeuw voornamelijk een 'schimmige' Hollandse affaire. Dit kwam doordat in Holland de verzekerings- markt ver ontwikkeld was, daarbij een overschot aan kapitaal beschikbaar terwijl daar in Zeeland juist gebrek aan was. Epidemieën en natuur lijke sterfte - wat waarschijnlijk verwees naar zelfmoord, ziekte en ondervoeding - werden niet vergoed, evenals ontsnapte slaafgemaakten. Als opstandige slaven vermoord werden keerden de verzekeraars wel uit, wellicht een extra financi- ele stimulans om slavenopstanden gewelddadig te onderdrukken met de dood als gevolg. Verder worden nog 'schimmige' artikelen geleverd over 'Geweld als thema in het laat 17de-eeuwse werk van Jan Luyken en Romeyn de Hooghe' (auteur M. van Duijnen), 'De clustering en concentratie van vieze en stinkende beroepen in Leiden in 1581' (R. va Oosten en S. Muurling) en 'Bloed voor de suikerindustrie' van M. Ponte. Drs. Jolien C. Hemmes realiseert vanuit haar bureau Vivi Techni rond natuur-cultuur- welzijn advies, expo's, events en infomaterialen in diverse vormen. Soms projecten in opdracht en soms op eigen initiatief. Een van de favoriete onderwerpen is geschiedenis, waarbij serieuze inhoud en aansprekende, vaak wat andersoortige vormen, verrijkend samen gaan. Onder de paraplu van Stichting Vlam realiseert zij als gastcurator al voor het vierde jaar het expoproject 'O kijk hier!' In dat kader heeft zij ook de vertaling van De oorkonde van 976 opgepakt. Zie verder de projectsite van Stichting Vlam www.okijkhier.nl. Dr. H. de Jong (1950) was jarenlang predikant van de Hervormde Gemeente te Windesheim (PKN). Hij promoveerde in 2013 aan de Universiteit Utrecht op een onderzoek naar de zinnebeeldige Schriftuitleg van de Middelburger Johannes d'Outrein (1662 1722). Hij is een kenner van de emblematische theologie, het piëtisme en van de Moderne Devotie. P.W. Stuij (1924). Was van 1968 tot 1989 vrij gevestigd fysiotherapeut in Terneuzen. Houdt zich al vele jaren bezig met de geschiedenis, voornamelijk betrekking hebbend op Zeeland. Dat leverde een viertal boeken en meerdere tientallen artikelen op in de tijdschriften van heem- en oudheidkundige kringen. Schreef een artikel in het standaardwerk 'Over den Vier Ambachten'. Drs. G.R. Heerebout (1946) studeerde biologie aan de Universiteit Leiden en is geïnteresseerd in regionale geschiedenis en in de geschiedenis van de biologie. Hij is hoofdredacteur van dit blad. Aanwinsten 145

Zeeland | 2019 | | pagina 27