Boekbesprekingen Het lag voor de hand dat een nieuw boek zou verschijnen over de militaire operaties in Zeeland in 1944 in het kader van de herdenkingen van vijfenzeventig jaar bevrijding van Nederland. De herinneringscultuur heeft tegenwoordig helaas soms bijna iets van een industrie, die historici en publiek gevangen houdt in een commerciële en emotionele rondedans. Alertheid is daarom op zijn plaats. Maar gelukkig kan elke vorm van cynisme direct de prullenmand in voor wat betreft de studie van Tobias van Gent en Hans Sakkers. Slag om de Schelde is het resultaat van ongemeen grondig historisch onderzoek, levert een overtuigend historisch panorama en bevat een grote rijkdom aan interessante feiten, inzichten en historisch beeldmateriaal. TOBIAS VAN GENT EN HANS SAKKERS DE BESLISSING IN DE STRIJD OM WEST-EUROPA Tobias van Gent, Hans Sakkers, Slag om de Schelde. De beslissing in de strijd om West-Europa. Marberg Media; Bergschenhoek 2019. 352 pagina's, geïllustreerd. ISBN 9789083017204. 49,95. De belangrijkste gegevens over de oorlogs handelingen in Zeeland in 1944 zijn natuurlijk ondertussen wel bekend. Er is veel over geschre ven. De boeken van R.W. Thomson, J.L. Moul- ton, W.D. en S. Whitaker en M. Zuehlke kunnen worden genoemd. Recent verschenen nog studies van R.J. Swiers en C. Rus. Opgeteld bij de oudere officiële Canadese militaire geschiedschrijving en de bekende battlefield-guides maakt dit dat wij over veel historische feiten beschikken aangaan de de Slag om de Schelde. Maar het gaat natuur lijk om het verband tussen die feiten over deze nog steeds slecht begrepen en geregeld 'vergeten' slag. Zeker buiten Zeeland worden Market Garden en het Ardennen-offensief gezien als gezichtsbe palend voor wat betreft de laatste oorlogsjaren. Ten onrechte, want de operaties in Zeeland in 1944 waren buitengewoon ingrijpend. Er gingen vele effecten van uit die het laatste oorlogsjaar sterk mede hebben bepaald. Volgens veel betrok kenen stelden de gevechten in Zeeland zelfs die in Normandië in de schaduw voor wat betreft in tensiteit. Bovenal hadden de gevechten zeer veel impact op Zeeland en zijn bevolking. Dit nieuwe en bijgewerkte totaaloverzicht laat dit alles, in sa menhang, heel goed uit de verf komen. Dat geeft het boek bestaansrecht. Men kan zich natuurlijk ook nauwelijks betere auteurs wensen. Voordat Tobias van Gent toetrad tot de Tweede Kamer was hij jarenlang docent aan University College Roosevelt in Middelburg. Hij publiceerde eerder over de (oorlogs)geschie- denis van Walcheren en de neutraliteitspolitiek van Nederland. Hans Sakkers heeft een werkelijk onwaarschijnlijke lijst publicaties op zijn naam staan, met name op het gebied van de oorlogsja ren in Zeeland. Hij kan gelden als dé expert op dit gebied. De opzet van hun boek is glashelder. Het kent vijf delen. Eerst wordt de aanloop naar de strijd geschetst en daarna volgen de gevech ten om het westelijk deel van Noord-Brabant (operatie Suitcase). Hierna worden de operaties in Zeeuws-Vlaanderen beschreven (operatie Switchback) en vervolgens komt de strijd om de noordoever van de Westerschelde aan de orde (operaties Vitality en Infatuate). Tenslotte gaat het boek in op de grote gevolgen van de strijd en de doorwerking ervan. Binnen het geheel komen, in tweeëntwintig hoofdstukken, ook tal van boei- 146 Boekbesprekingen

Zeeland | 2019 | | pagina 28