Zeeland 28.4 ende deelthema's aan de orde. Genoemd kunnen worden: de achterliggende geallieerde militaire strategie, de relatie tussen Montgomery's Market Garden en de gevechten in Zeeland, de terugtocht van het Duitse 15-e leger, de onthutsende opera ties in Zeeuws-Vlaanderen, de plannen om aan de Schelde een electrifying impact te bewerkstelligen, het idee van de Canadese generaal Guy Simonds voor de inundatie van Walcheren, het uiteinde lijke 'openen' van de haven van Antwerpen (het achterliggende militair-logistieke hoofddoel) en de nalatenschap van de Slag om de Schelde. Het is allemaal uitstekend uitgewerkt. Het historische verhaal wordt helder verteld. De feiten kloppen eigenlijk altijd. Inserts, passages die los staan van de hoofdtekst, met archiefmateriaal of autobiografische opmerkingen van ooggetuigen, maken het boek extra plezierig leesbaar. Ze zijn naast en tussen het lopende verhaal geplaatst. Dit heeft tot gevolg dat de lezer, terwijl hij/zij de hoofdlijn van het betoog volgt, vanuit de oog hoeken ook het perspectief van commandanten, vechtende soldaten, of de ervaringen van Zeeuw se slachtoffers meekrijgt. Op inhoudelijk vlak is zoals gezegd de grote kracht van het boek vooral dat het voortdurend de complexe relatie ver disconteerd tussen het militaire optreden en de effecten daarvan op landschap, steden en bevol king van Zeeland. De auteurs gaan veel uitgebrei der dan andere literatuur in op het verwoestende effect van de slag, zelfs na na de bevrijding, toen de dijken moesten worden gedicht, het probleem van de rouwverwerking en wederopbouw begon en de 'nalatenschap' van de Slag om de Schelde startte. Die focus op de relatie tussen militair optreden en de Zeeuwse context geeft het boek grote meerwaarde. Wat verder erg gewaardeerd moet worden is dat de beschrijvende hoofdstukken geregeld worden afgesloten met boeiende analytische slotdelen. Na de verhalen over de gebeurtenissen wordt even afstand genomen en de vraag naar de (historische) betekenis gesteld. Fouten en misstan den van de geallieerden worden daarbij niet uit de weg gegaan. Zo zijn de auteurs erg kritisch op de langzame planning en uitvoering van operatie Suitcase, waardoor de mogelijkheid werd gemist om vanuit Antwerpen noordelijk door te stoten en in een eerder stadium Zeeland af te grendelen (p. 329). Ook hoofdstuk 9 over operatie Switch back (pags. 109-118) is absoluut niet mals over de strijd om Zeeuw- Vlaanderen, die inderdaad gruwelijk was. De vermeende militaire effecten van de dijkdoorbraken bij Westkapelle, Vlissin- gen en in Noord-Walcheren worden eveneens, en terecht, genuanceerd (pags. 185-194). Toch ontbreekt de nuance zeker niet. De auteurs weten zich ook goed te verplaatsen in de geallieerde militaire (on)mogelijkheden en de dilemma's waarvoor de aanvallers stonden. Een mooi voor beeld is de passage over het gebruik van brute force (pags. 144-146). De auteurs gebruiken het concept om een verklaring te bieden voor het in retrospectief nogal lompe en gewelddadige optre den van de geallieerden. De redenering luidt, en dit overtuigt, dat het gezien de omstandigheden eigenlijk wel begrijpelijk was dat de geallieerden hun eigen superioriteit op materieel en technisch vlak wilden uitbuiten tegen een tegenstander die tactisch en manoeuvre-technisch nog steeds gevaarlijk bleef. Het Brits-Canadese leger had weinig reserves en het kon nauwelijks verliezen opvangen. Om de eigen mensen te sparen noopte dit tot het inzetten op materiaal, vuurkracht en munitie. De militaire logica kortom gebood dat 'het metaal' het werk moest doen in plaats van 'het vlees'. Zo kan inderdaad het streven naar een electrifying impact beter begrepen worden, en daarmee de overdadige artilleriebeschietingen, plus de talloze bombardementsvluchten, de inzet van vlammenwerpers en het volledig onder water zetten van Walcheren zonder medeweten van de Nederlandse regering. Natuurlijk zijn er wel een paar kritische kant tekeningen te plaatsen. Slag om de Schelde is een publieksboek. Het gevolg daarvan is dat het op krijgswetenschappelijk detailniveau onvermijde lijk soms concessies doet. Dit leidt er bijvoorbeeld toe dat de exacte gevechtshandelingen op laag tactisch niveau niet altijd goed zijn te volgen. Boekbesprekingen 147

Zeeland | 2019 | | pagina 29