Dan is opeens sprake van 'keiharde gevechten' of van 'een regen van granaten'. Dat verheldert weinig. Slag om de Schelde is verder, vooral wat betreft vormgeving, een traditioneel boek. Het is uiteraard een kwestie van smaak, maar juist door de zeer indrukwekkende rijkdom aan foto- en illustratiemateriaal had het een iets gedurfdere opmaak verdient. Wat vooral merkwaardig is, is dat het boek niet is geannoteerd. De vervelende situatie ontstaat nu dat militairen en burgers worden aangehaald, of operatiebevelen worden geciteerd, zonder dat duidelijk wordt waar die passages precies vandaan komen. Alleen bij de inserts wordt aan bronvermelding gedaan. Het is heel jammer, want nu kan het boek eigenlijk niet het standaardwerk worden dat het gezien de grote kwaliteit zeker zou kunnen zijn. Voor vervolgon derzoek is dit een serieus probleem. Op inhoudelijk vlak is nog het meeste af te dingen op de claim die in de ondertitel zit ver borgen. De auteurs lijken van mening dat de Slag om de Schelde 'de beslissing leverde in de strijd om West-Europa' (o.a. pag. 333). Dat is nogal een stevige claim. Dit plaatst het boek in de hoek van literatuur over decisive battles. Wat zijn de feiten? Antwerpen was op 4 september 1944 vrijwel on beschadigd in handen gevallen van de geallieer den. Op 26 november pas, na de zware gevechten om de Westerschelde, kon het eerste geallieerde schip er lossen (pags. 277-287). Uit de hoeveel heid goederen die daarna werden overgeslagen wordt door de auteurs afgeleid dat de Slag om de Schelde de beslissing leverde aan het westfront (pag 284). Maar juist uit diezelfde gegevens blijkt ook dat tegelijkertijd minstens net zo veel mate riaal nog steeds via Zuid-Frankrijk werd overge slagen en dat Cherbourg en de kleinere Norman- disch-Bretonse havens samen grotere tonnages vracht verwerkten dan Antwerpen. Het is dus maar de vraag of de overslag van de goederen in Antwerpen (40% van het totaal gedurende slechts vijf maanden) voor de geallieerde legers vanaf december 1944 tot mei 1945 echt 'beslissend' mag worden genoemd. Stel nu dat Antwerpen onbruikbaar was gebleven? Eisenhower had dan ongetwijfeld het zwaartepunt van de aanval op Duitsland naar de zuidelijke Amerikaanse sector verschoven. Met andere woorden, Antwerpen was zeker erg belangrijk en de Slag om de Schelde daarmee ook, maar beslissend? Toch is dit spijkers op laag water zoeken. De bezwaren wegen zeker niet op tegen de zeer grote verdiensten van Slag om de Schelde. Het is ontegenzeggelijk een goed en uitermate belang rijk boek. Het levert een fenomenale hoeveelheid interessante feiten en inzichten. Het is uitstekend geschreven, rijk geïllustreerd en kent vooral een evenwichtige verhouding tussen de beschrijving van de militaire operaties en grote gevolgen daarvan voor Zeeuwse eilanden. Het wordt zon der enige twijfel de komende jaren hét boek dat als eerste zal worden geraadpleegd door iedereen die het oorlogstoneel in Zeeland beter wil leren begrijpen. Slag om de Schelde kan van harte worden aanbevolen. Henk de Jong. Nederlandse Defensie Academie Faculteit Militaire wetenschappen Sectie Militaire Geschiedenis Carla Rus, Breekbare helden. Het verzet in Zeeland 1940-1944. Uitgeverij Het Paard van Troje. Goes, 2019. ISBN 978-90-71937-7704. NUR 689. 22,50. Eind oktober/begin november 1944 was het grootste deel van Zeeland bevrijd van de Duitse overheersing. Alleen het eiland Schouwen- Duiveland was nog bezet. In het bevrijde deel likte men de wonden. Vooral West-Zeeuws- Vlaanderen lag vrijwel geheel in puin en Walcheren stond onder water. Direct na de bevrijding vonden overal onverkwikkelijke gebeurtenissen plaats, bijvoorbeeld in de vorm van het afknippen van de haren van vrouwen die relaties hadden onderhouden met Duitse soldaten. De verstandige Engelse town mayor van Goes verbood deze activiteit vrijwel onmiddellijk, al wil de dorpsroddel in Goes ons doen geloven 148 Boekbesprekingen

Zeeland | 2019 | | pagina 30