Zeeland 28.4 Breekbare helden dat De Roo, verzetsman en tijdelijk eerste burger, daaraan meewerkte omdat zijn dochter aan de beurt was. Mensen die door andere mensen werden aangeklaagd voor hun houding in bezettingstijd kwamen net als NSB-ers in kampen terecht. Meestal duurde het even voordat besluiten werden genomen over de juistheid van de beschuldigingen. In de jaren na de bevrijding verscheen er in Zeeland een reeks boeken en boekjes over de Tweede Wereldoorlog. Dat waren vaak plaat selijke geschiedenissen, zoals die over Goes en over Noord-Beveland, vlak na de oorlog te boek gezet door de journalist N.J. Karhof, waarin al onmiddellijk werd uitgegaan van de tegenstelling tussen goed en fout. Veel wetenschappelijker is Het Grote Gebod, dat in 1951 verscheen bij Kok in Kampen, in twee kloeke delen over het verzet in Nederland. Maar daarin komt Zeeland en dan met name Zuid- en Noord-Beveland er maar bekaaid van af. Dat Bevelandse onderdeel is geschreven door K.C. van Spronsen onder zijn pseudoniem van Rudolf van Reest, een niet onbekende romancier, die in Goes bij het verzet betrokken was. Waarom hij weinig aandacht aan Goes en omstreken besteedde, zich er in feite met een Jantje van Leiden afmaakte, weten we niet. Goes was niet alleen een broeinest van de NSB in de oorlog, het was ook de plaats met het grootste aantal verzetsmensen. Trouwens in grote delen van Zeeland was er sprake van veel verzet tegen de Duitse overheersing. In West-Zeeuws-Vlaan- deren vindt thans onderzoek plaats naar de mate waarin de mensen deelnamen aan het verzet, en voorlopige cijfers wijzen uit, dat ook daar, net als in Goes, sprake was van veel oppositie in woord en daad tegen de bezetter. Het merendeel van het Goese en Bevelandse verzet was lidmaat van de Gereformeerde Kerk. Van Reest moet behoorlijk zijn ingelicht over de gang van zaken. Misschien speelt zijn overgang vlak na de oorlog naar de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerk hier een rol. De Vrijmaking was een gebeurtenis die op heftige wijze dwars door de kerk ging, met wederzijdse verkettering. Het is niet meer mogelijk om aan al de verzetsmensen te vragen waarom zij de bezet ter gingen bestrijden. Verreweg de meesten zijn inmiddels overleden. Jaap Rus merkte slechts op: 'we waren gewone mensen, gewone bange jon gens en meisjes, die vonden dat ze iets moesten doen.' En waarom zoveel uit de Gereformeerde Kerken? Die vormden in die tijd van verzuiling de meest krachtige zuil. Over de geschiedenis van Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog kwamen in de jaren tachtig twee boeken uit van De Bree en Van der Ham. Die laten het verzet niet onbesproken, maar gaan voort in de standpuntbepaling uit Het Grote Ge bod. Nog in 2018 ziet het Historische Nieuwsblad Zeeland als een blinde vlek, een provincie waar nauwelijks verzet is gepleegd, wat men vooral wijt aan de lijdelijke houding van de Zeeuwen en aan de geïsoleerde ligging van de provincie. Nu is er dan eindelijk een baanbrekend werk dat de geschiedschrijving over het verzet in Zeeland en met name Midden-Zeeland behoorlijk op zijn kop zet. Eerder verschenen publicaties blijken nu erg onvolledig te zijn geweest, zelfs de wetenschappelijke werken, die op verzoek van de provincie Zeeland werden geschreven. Misschien is dat een gevolg van het toentertijd ontbreken van schriftelijke bronnen, die nu wel beschikbaar zijn maar in de jaren tachtig en negentig nog niet. Carla Rus had daarnaast een uitstekende, mondelinge bron tot haar beschikking, namelijk haar vader, Jaap Rus, die als HBS-leerling al in het verzet terecht kwam. Boekbesprekingen 149

Zeeland | 2019 | | pagina 31