Zij combineert gevonden historische feiten en aangrijpende verhalen in de archieven met obser vaties over de menselijke kant van de hoofdrol spelers. Dat is niet verwonderlijk: in het dagelijks leven oefent zij het beroep van psychiater uit. Haar vader Jaap kwam door toedoen van zijn vriend Wim Quakkelaar bij het verzet. De laatste overleed aan tuberculose tijdens een onderduik periode in 1941. Jaap begon met eenvoudig koe- rierswerk. Vanaf 1943 werd hij betrokken bij de hulp aan onderduikers. Nog later bespioneerde hij Duitse troepenbewegingen en munitiedepots. De gegevens daarvoor moest hij inleveren bij Marien de Groot, ondercommandant van de OD in Goes. De OD had daar de grootste groep verzets mensen. Daarnaast waren actief de groep Sturm, de Partizanen Actie Nederland, de groep Laport en de groep De Roo. Zij hielden zich bezig met spionage, hulp aan onderduikers en de illegale pers. Een aantal van hen moest dat met de dood bekopen. Na de oorlog vereerde men hen met een straatnaam. Wellicht de meest dramatische gebeurtenis was de dood van Marien de Groot. Vlak voor de bevrijding was hij door de Duit sers gevangen genomen en vooralsnog eerst een nacht ondergebracht in het Goese politiebureau. Na de oorlog nam men het de Goese commissaris kwalijk dat hij De Groot niet had laten ontsnap pen. Door het ontbreken van precieze schriftelijke gegevens in het politiearchief, zoals de dagboe ken waarin de dagelijkse gebeurtenissen werden genoteerd, is niet meer te achterhalen waarom De Groot niet is gevlucht, terwijl die mogelijk heid er wel schijnt geweest te zijn. De Groot werd meegenomen naar het SD-gebouw in Middelburg. Twee SD-mensen moesten hem en de Middelburgs verzetsman Damen later naar Noord-Brabant brengen. Zij kwamen niet verder dan Hoogerhei- de, waar toen zich felle gevechten afspeelden tus sen Duitsers en Canadezen. Ongetwijfeld met het doel hun eigen hachje te redden, werden De Groot en zijn medestrijder door de Duitsers doodgescho ten en in een greppel gegooid. Pas vele maanden later kwamen deze moorden aan het licht. De Goese OD-commandant Daan Kloosterman, die toen ondergedoken zat, rekende zich die moord persoonlijk aan en liep een trauma op, dat hem zijn hele leven parten heeft gespeeld. En zo waren er meer verzetsmensen die trauma's opliepen. Carla Rus gaat in haar boek daarop nadrukkelijk in en ook op de trauma's van de kinderen van deze verzetsmensen, want die waren ook slacht offer. Het is duidelijk. Natuurlijk pasten de meeste Zeeuwen, net als de rest van Nederland, zich vooral aan de bezetting aan. Maar een verhou dingsgewijs grote groep ging in het verzet in Zeeland en dat was een moeizaam en gevaarlijk werk, want Zeeland zat tijdens de bezetting op slot. Het was geen sinecure om probleemloos de provincie binnen te komen. We moeten de grootste bewondering hebben voor de mannen en vrouwen die hun leven veil hadden voor hun vaderland. Er speelden zich zo nu en dan adembene mende tonelen af. De verzetsman Wim Brandes, marechaussee op Noord-Beveland, werd op 30 september 1994 in Middelburg gearresteerd en gemarteld. Hij sloeg evenwel niet door. Overge bracht naar de gevangenis van Middelburg werd hij op 1 oktober teruggehaald naar het SD-ge- bouw aan de Dam voor nader verhoor. Toen zijn begeleider uit de auto stapte, gaf Brandes hem een paar flinke tikken, waardoor de man strui kelde en op de grond viel. Van de verwarring die ontstond, maakte hij gebruik om snel de benen te nemen. Hardlopend door straatjes en steegjes, kwam hij bij het Kanaal door Walcheren, dat hij gekleed en al overzwom. Zwervend over akkers kwam hij in de buurt van Arnemuiden terecht, waar hij de baas van de Marechaussee wist te bereiken, die hem droge kleren gaf. Hij overleefde de oorlog. Carla Rus heeft een prachtige studie geschre ven over het verzet in Zeeland, en dan met name over de Bevelanden, al komen ook zaken van Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen aan bod. Zij heeft daarbij korte metten gemaakt met het beeld dat na de oorlog is ontstaan over de lijdelijkheid en de onwil van Zeeuwen om in het 150 Boekbesprekingen

Zeeland | 2019 | | pagina 32