Zeeland 28.4 W. DIRKSEN Gezag en geld in Zeeland 1572-1576 Van Revolte tot Pacificatie verzet te gaan. Het valt ook de Zeeuwen te ver wijten dat zij ogenschijnlijk niets hebben gedaan om nuances aan te brengen in dat ontstane beeld. Begrijpelijk is dat wel: Zeeuwen spreken als ze het over geschiedenis hebben altijd van 'voor en na de Ramp.' Alsof de oorlog niet meer is geweest dan een incident. Misschien dat daarom de Slag om de Schelde, de grootste en bloedigste slag in ons land in najaar 1944, zo lang in het vergeet boek heeft gezeten. Allie Barth Oud-archivaris van Goes Wim Dirksen, Gezag en geld in Zeeland, 1572 1576. Van Revolutie tot Pacificatie. Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, deel 18. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 2018. 789 pagina's. ISBN 978 90-70534-57-8, prijs 58,-. Voor het gewest Zeeland had de Nederlandse Opstand, de Tachtigjarige Oorlog, diepgaande gevolgen. Allereerst vormde de Scheldemonding decennialang het front, niet alleen op de rivier zelf, maar ook in wat later Zeeuws-Vlaanderen zou worden. Ten tweede verschoof Zeeland van het centrum van de Lage Landen naar de periferie van de Republiek. En ten derde kreeg het gewest een nieuw staatsbestel in de vorm van de Staten van Zeeland, waarin de steden waren vertegenwoordigd, en een nieuwe gewestelijke administratie. Over dit laatste gaat Gezag en geld in Zeeland. Hoe kwam het nieuwe gewestelijke gezag in Zeeland in de beginjaren van de Opstand, van de overgang van Vlissingen in april 1572 tot de Gentse vrede van november 1576, tot stand? En hoe werd de oorlog gefinancierd? Al vroeg, hij was 45 jaar oud, ging Wim Dirksen in 1968 met pension om zich volledig en onbezoldigd aan de geschiedkunde te wijden. Vermoedelijk is hij toen al aan het onderzoek begonnen over gezag en fiscaliteit in Zeeland. Hij bezat namelijk een collectie van grote zwart/ wit foto's van stukken uit het Koninklijkhuisar chief en het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Die moeten zijn gemaakt in de tijd van vóór de kopieermachine. Hij woonde toen in Den Haag en hij zal kind aan huis zijn geweest in de Haagde archieven. Later is hij terug naar Middelburg verhuisd om dichter bij zijn geliefde Zeeuwse archieven te zijn. Als iemand zonder rijbewijs en afwasmachine was Wim Dirksen zijn tijd ver vooruit. Allereerst door zo vroeg een relatie te leggen tussen oorlog (de Opstand), fiscaliteit (de financiering ervan) en staatsgezag (het nieuwe bestuur over de Oranjege zinde gebieden). Pas veel later is dit zogenaamde staatsvormingsproces, ook wel bekend als de fis cal-military state, bekend geworden door historici als Richard Bonney en Charles Tilly en in Neder land door Wantje Fritschy en Marjolein 't Hart. Maar Wim Dirksen was toch een van de eersten die dit verband hebben gezien. Daarnaast toon de hij aan dat het voor de Zeeuwse geschiedenis onontbeerlijk is om onderzoek buiten de provincie te doen. Door rampen en oorlogen zijn belangrijke Zeeuwse archieven namelijk verloren gegaan. Om deze lacunes enigszins op te vullen moet er buiten de provincie worden gekeken. En Wim Dirksen deed dat al in de jaren 60'en '70 van de vorige eeuw. Hij vond dat historisch onderzoek op degelijk archiefonderzoek gebaseerd diende te zijn. Zo ver ik kan nagaan heeft hij voor Gezag en Geld in Zeel and elke relevante archiefcollectie geraadpleegd. Boekbesprekingen 151

Zeeland | 2019 | | pagina 33