Zeeland 28.4 Nederlandse commissievaart verschafte tijdens de oorlog aan circa 1.610 man werk (dit was minder dan 4% van het beschikbare arbeidspotentieel aan zeevarenden). Meer dan de helft was deze keer afkomstig uit Zeeland (p. 216-217). Opval lend is de deelname van de Scheveningers. Uit de scheepsjournalen is duidelijk geworden dat kaperkapiteins veel energie staken in het oefenen op de beheersing van de zeilvoering en veel minder in de gevechts-'skills' (p. 259-260). De aanname dat gevangen genomen Nederlanders in Groot-Brittannië in betere onderkomens werden ondergebracht lijkt mij een onderschatting van de werkelijkheid. In de gevangenis van Edinburgh Castle en op de prison hulks waren de leefomstan digheden ronduit verschrikkelijk (p. 291). De Ne derlandse commissievaart wist tijdens de oorlog 107 prijzen buit te maken en 55 te rantsoeneren. De totale opbrengst lag waarschijnlijk rond de 2,4 miljoen gulden. Een veel hoger bedrag dan tot nu toe werd aangenomen (p. 324). Het boek is mooi uitgegeven, de illustraties komen goed over en de tekst leest prettig. Johan Francke heeft met zijn Al die willen te kaap'ren varen de maritieme geschiedschrijving weer een stuk verder gebracht. Deze studie is zeker een revisie op hetgeen tot nu toe over dit onderwerp bekend was. Adri P. van Vliet Nederlands Instituut voor Militaire Historie Paul van de Velde, Kornelis Jacobus Huineman (1886-1952). Een sociaal bewogen en bevlogen kunstenaar in het voorland van Vlaanderen. Uitgave Vortex in samenwerking met Museum Hulst, 2019. 111 blz., rijk in kleur geïllustreerd, index, literatuuropgave. ISBN 978-90-811468-0-7. 20,00. Het boek is te koop bij de Zeeuws-Vlaamse boekwinkels en bij het Museum Hulst. De eerste indruk van het boek is niet moedgevend: op het omslag prijkt het portret van een oudere man in een witte jas, die de beschouwer sikkeneurig en mistroostig aankijkt, een misantroop zo te zien. Hij was deurwaarder van zijn vak, ook geen vrolijk beroep. De ondertitel geeft meteen een andere visie: een sociaal bewogen en bevlogen kunstenaar. Wie was Kornelis Jacobus Huineman? Paul van de Velde, oud-hoofdredacteur van het Zeeuws Tijdschrift, heeft aan Huineman een uitvoerige en goed gedocumenteerde biografie gewijd. In de afgelopen zomer werd bovendien in het museum van Hulst een overzichtstentoonstel ling van zijn werk gehouden. Huineman was inderdaad een buitenbeen tje in de Zeeuwse kunstwereld. Hij woonde zijn hele leven in Terneuzen, een levendige haven stad, die echter niet uitblonk door een bloeiend kunstleven. Hij is dan ook in het Nederlandse en Vlaamse artistieke milieu nauwelijks opgemerkt en werd na zijn dood spoedig vergeten. Een groot deel van zijn werk lag vele jaren te verstoffen in de kelders van de gemeente Terneuzen. Zo nu en dan verschijnt er een werk van hem op een veiling. Toch leefde hij niet in een artistiek isole ment; hij heeft zich ook ingespannen om con tracten met het Vlaamse en Zeeuwse kunstleven op te bouwen. Zo was hij onder andere lid van de Kunstkring Het Zuiden in Vlissingen. Het deurwaardersvak zal voor hem geen vrije keuze zijn geweest. Hij kwam gewoon in de zaak van zijn vader, die hetzelfde beroep uitoefende. Hij stond erom bekend dat hij zijn werk met soci- Boekbesprekingen 155

Zeeland | 2019 | | pagina 37