Zeeland 28.4 'De oorkonde uit 976', vertaling met nieuws over vroeg Zierikzee 'Research' blijkt vaak letterlijk 'terug-zoeken' en soms iets zien door simpel opfrissen van een bron. Jolien Hemmes Dit voorjaar is in Zierikzee een Nederlandse vertaling gepresenteerd van 'De oorkonde van 976', waarmee Otto ll de Sint-Baafsabdij bevestigt in haar bezittingen in wat nu Zeeland is. Het is de oorkonde waarnaar zowel Zierikzee als Goes, en mogelijk nog andere plaatsen, verwijzen als het document met de oudst bekende vermelding van die plaats. In algemene introducties over Zierikzee en Goes wordt er vaak aan gerefereerd, maar dat heel oppervlakkig. Bij historici zijn het document en verschillende feiten eruit wel bekend, dit met name omdat er een transcriptie van de Latijnse tekst opgenomen is in het Oorkondenboek van Koch en Kruisheer (1974). De tekst was echter nooit in het Nederlands vertaald en de oorkonde hier ook nooit afgebeeld of vertoond. Slechts een enkeling leest nog vlot Middeleeuws Latijn en de waarde, details en charme van de oorkonde bleven daardoor sterk onderbelicht, terwijl het een van de zeldzame bronnen uit die tijd over Zeeland is. De vertaling geeft bovendien nieuw inzicht in de toenmalige naam van Zierikzee en over een mogelijk andere stichter dan de tot nu toe genoemde 'Zierik'. Aanleiding voor deze vertaling was de ontwikke ling van een kleine expositie waarbij we, vanuit Stichting Vlam, een nauwkeuriger beeld wilden geven van het Zierikzee dat zo'n 800 jaar geleden stadsrechten kreeg. De presentatie van dit voor Zierikzee markante document uit de periode die daaraan voorafging, was een belangrijk onder deel van de expositie. De vertaling is dit voorjaar (2019) gepresenteerd in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, op de oudste plek van deze plaats, als deel van de grotere presentatie O kijk, Zierik langs de Ee!. Overigens worden er in de oorkonde meer plaatsen in Zeeland Bewestenschelde genoemd. Voor deze plaatsen is dit stuk natuurlijk ook van belang en een vervolgproject is daarom een mogelijkheid. De opgevouwen oorkonde in het Gentse Archief (foto Nica G. Odinot). De oorkonde uitgevouwen (foto Nica G. Odinot). Het ontrollen van de vertaling van de oorkonde presentatie in Zierikzee (foto Nica G. Odinot). op de Vertaling oorkonde uit 976 121

Zeeland | 2019 | | pagina 3