schilderijen scheepjes Boek over schenking schilderijen aan het Genootschap en het muZEEum beschikbaar voor leden Jongerenproject YESC krijgt veel aandacht in het Zeeuwse onderwijs en in de media Veronica Frenks mijmeringen aan Enkele maanden geleden schonk de familie Patijn twee maritieme schilderijen aan het Zeeuws Genootschap. De schilderijen waren al enkele jaren in bruikleen bij het Zeeuws maritiem muZEEum. Veronica Frenks schreef een verhaal waarin deze twee schilderijen de hoofdrol spelen: Schilderijen en Scheepjes, mijmeringen aan de kust. Schilderijen en Scheepjes is een ontdekkingsreis in de maritieme wereld van de zeventiende en de achttiende eeuw. De reis begint bij twee schilderijen waarvan aanvankelijk niet bekend is wie de schilder is en wat het exact voorstelt. De onderzoeker verbindt zich met de twee werken en droomt er zelfs over. Ze beleeft een intens avontuur met de schilderijen en de experts die er iets over te zeggen hebben. Het Zeeland van vroeger en met name het maritieme Vlissingen en Middelburg van vroeger spelen een grote rol in het onderzoek. De toon is persoonlijk. De lezer wordt stapje voor stapje meegenomen in het schilderij. Zonder moeite is daarna het besef van de maritieme geschiedenis van Nederland in het algemeen en Zeeland in het bijzonder, groter geworden. De boeken kunnen worden besteld bij het secretariaat van het Zeeuws Genootschap door overmaking van 15,00 euro wanneer u het boek komt afhalen (op dinsdagen en donderdagen van 10.00-12.00 uur of na bestelling via de email en betaling bij de klantenservice van de bibliotheek) of 21,50 euro wanneer u het boek toegestuurd wilt krijgen. Overmaken kan op rekeningnummer: NL78 RABO 0324 4976 01 t.n.v. Zeeuws Genootschap. Op duurzame dinsdag 3 september is het jongerenproject van het Zeeuws Genootschap, de Young Energy Society Challenge (YESC) van start gegaan voor het basisonderwijs op alle Zeeuwse eilanden. Hier lazen enthousiaste, prominente Zeeuwen voor uit het boek de kracht van Zeeuwse energie. Onder andere de voorzitter en de vice-voorzitter van het Zeeuws Genootschap, Hugo Schorer en Karel Meertens, én de gedeputeerde Jo-Annes de Bat, lazen voor op basisscholen. Op alle Zeeuwse eilanden startte de voorleesactie op de basisscholen om half 9. Het boek De kracht van Zeeuwse energie is door YESC geschreven in samenwerking met de 'duurzame PABO'. Het boek is uitgedeeld aan alle 198 Zeeuwse basisscholen. Om het boek zat een zegel van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de initiator van de YESC. Dit zegel werd verbroken door de voorlezers waarmee de YESC van start ging voor het basisonderwijs. In het boek, dat meerdere jaren te gebruiken is, Yesc staan duurzame lessen en leuke verhalen. Iedere u#zendmgvandinsdag nseptember2019om 1™

Zeeland | 2019 | | pagina 40