Zeeland 28.4 In memoriam Clemens van Kempen 1928-2019 Restauratie verentooien leidt tot enorme verrassing les roept kinderen op na te denken over een oplossing op de vraag: Hoe versnellen we de energietransitie van Zeeland? De oplossingen kunnen de docenten en de leerlingen opsturen naar www.yesc.nl. Een vakjury kiest in december uit de inzendingen een winnaar die met een geldbedrag naar huis gaat. Het boek wordt financieel mogelijk gemaakt door de Rabobank. De YESC is de prijsvraag van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen die jongeren oproept mee te denken over de energietransitie. De prijsvraag luidt: "Hoe versnellen wij de energietransitie in Zeeland?" Voor winnende ideeën zijn verschillende prijzen beschikbaar gesteld. De prijsvraag wordt financieel mogelijk gemaakt door de Stichting Zeeuwse Publieke Belangen. Naast de voorleesactie organiseert YESC andere activiteiten die te vinden zijn op www.yesc.nl. Op 10 september werd het eerste tv-filmpje van YESC, het jongerenproject van het Zeeuws Genootschap uitgezonden op Omroep Zeeland. Dat zal de komende maanden doorgaan in een frequentie van één filmpje per week. Meer weten over YESC? Klik hier. Op 12 september jl. is Clemens van Kempen op 91-jarige leeftijd overleden. Clemens was de echtgenoot van Ankie van Noppen, onze vroegere secretaresse. Clemens heeft zeer veel voor het Zeeuws Genootschap gedaan. Hij was altijd bezig het Genootschap te promoten en leden te werven, onder meer door lezingen over het genootschap te geven. Hij heeft samen met Ankie veel publicaties van het Genootschap (boeken, agenda's) op boekenmarkten verkocht. Ook heeft hij vele jaren het jaarboek Archief en agenda's rondgebracht en bezorgd bij onze leden. Velen hebben warme herinneringen aan Clemens, vooral aan zijn opgewektheid en gevoel voor humor. Wij wensen Ankie sterkte met het verwerken van dit grote verlies. "Twee in één! We dachten dat we drie verentooien hadden, het zijn er vier!" Onlangs hebben het Zeeuws Genootschap en het Zeeuws Museum opdracht gegeven om drie verentooien uit de collectie van het genootschap te restaureren. De werkzaamheden leverden een enorme verrassing op: een van de tooien blijkt een combinatie van twéé unieke tooien te zijn. De ene heeft een krans van ibisveren, rood tegen zwart. De andere gaat royaal omhoog met lange rode veren uit de staart van de ara Deze wonderbaarlijke verdubbeling kwam aan het licht bij onderzoek voorafgaand aan de restauratie. Conservator Caroline van Santen, Zeeuws Museum. Hoofdtooi afkomstig van de Arawak, de Carib of de Warrau van het kustgebied van de Guyana's, 1725-1775 (palmblad, veren, katoen) Zeeuws Museum, collectie Zeeuws Genootschap. Foto's: Anda van Riet en Mieke Wijnen. Agenda 3

Zeeland | 2019 | | pagina 41