Zeeland 28.4 Schenking: schelpencollectie Schenking: Walcherse archeologische vondsten 100 jaar Herfsttij der Middeleeuwen, met o.a. Bart van Loo Conservator Freddy van Nieulande schonk het Zeeuws Genootschap een collectie fossiele en recente schelpen van ruim 2.000 eenheden. De collectie bevat honderden verschillende soorten: voornamelijk schelpen van de Zeeuwse stranden zoals van Cadzand, Domburg, Ritthem, De Kaloot. De schelpen zijn verzameld in de afgelopen 40 jaren. Het Genootschap is bijzonder blij met deze bijzondere en omvangrijke schenking. Recentelijk kregen wij van mevrouw S. Hendrikse te Vlissingen een schenking van, voornamelijk, metalen objecten, opgegraven in de jaren '70. De schenking bestaat uit een vijftigtal metalen voorwerpen, waaronder onder andere enkele gouden ringen uit de 15e, 16e en 17e eeuw, messing en bronzen riembeslag, gespen, knopen, zegelstempels en mesheften uit diverse periodes. Daarnaast is er ook een grote hoeveelheid in Vlissingen en/of Middelburg gemaakte kralen geschonken. Alle voorwerpen zijn op Walcheren gevonden. Een aantal van de mesheften zijn heel bijzonder van vorm en materiaal. Sommige niet-metalen exemplaren worden nu onderzocht om de precieze herkomst van het materiaal waarvan ze gemaakt zijn te achterhalen. Wij zijn mevrouw Hendrikse zeer dankbaar, het is een prachtige aanwinst voor de archeologische collectie. Op zondag 3 november organiseerde de Werkgroep Cultuurhistorie van het Zeeuws Genootschap een mini symposium naar aanleiding van de 100ste verjaardag van het meesterwerk Herfsttij der Middeleeuwen van Johan Huizinga. Deze historicus schreef het boek gedeeltelijk op buitenplaats Toorenvliedt in Middelburg. Het beschrijft de Lage Landen aan het einde van de Middeleeuwen, nog in de schoot van het Bourgondische rijk. Sprekers waren: Anton van der Lem (Huizingaspecialist en maker van de prachtige geïllustreerde heruitgave van Herfsttij der Middeleeuwen), Bart van Loo (auteur van het veelgeprezen boek De Bourgondiërs), Arjan van Dixhoorn (Werkgroep Cultuurhistorie van het Zeeuws Genootschap), Rob Stufkens (Huizinga-project Middelburg). Er was muziek van de cellist Martijn Kooiman (cello suites van Bach). W HERFSTTIJ DER MIDDELEEUWEN Johan Huizinga

Zeeland | 2019 | | pagina 43