te slim af. Een opmerkelijk staaltje van handels geest en concurrentie in de achttiende eeuw: twee Nederlandse handelsmaatschappijen die elkaar aan de andere kant van de aardbol beconcurreer den. De drie Nederlandse schepen rondden Kaap Hoorn, voeren vervolgens nog een stuk langs de Zuid-Amerikaanse westkust noordwaarts en koersten toen west. Na weken met alleen maar water en nog eens water, zag de bemanning van de Africaansche Galey, die voorop voer, eindelijk land. Het was 'omtrent het 10de glas in de namid- dag-wagt' op paaszondag 5 april 1722. Het waar genomen land bleek een eiland. Ze hielden zeil in om de vondst aan de achterkomers te kunnen melden. Inmiddels was het al donker. De achter gebleven schepen zagen het eiland pas op 6 april, vandaar dat die datum ook vermeld is als dag van de 'ontdekking'. Roggeveen zelf noteerde in zijn journaal van de 5e april: 'en gaeven aen het land den naem van 't Paasch Eyland, omdat het van ons op paaschdag ontdekt en gevonden is. Onder 't volk was groote blijdschap, also een ygelijk hoopte, dat dit lage land de voorboode was van de streckende cust van 't onbekende Zuydland.' Uit de opkringelende rook bleek dat het be woond was en toen de Nederlanders na een paar dagen afwachten aan land gingen, viel het hen als ervaren zeelui op dat er nergens zeewaardige Prent uit: Reyze naar het Zuydland, 1728. Matthijs Balen. boten te zien waren. Van de weinige kano's die ze wel zagen, waren ze niet erg onder de indruk. Die waren zó lek dat je bij het varen de halve tijd moest besteden aan hozen. Daar kon je geen oceaan mee bevaren, zoveel was wel duidelijk. Ze zagen op het kale eiland ook geen bomen waar boten van gemaakt konden worden. Maar hoe waren deze mensen hier dan gekomen? Waar de scheepslui ze zich ook over verbaasden waren de grote stenen beelden (die we nu Moai noemen). Ze zagen er tientallen staan, allemaal langs de kust en met hun rug naar de oceaan. Sommige op een mooi platform en enkele zelfs met een soort hoofddeksel. Hoe hadden ze die metersho ge beelden op hun plek kunnen krijgen 'sonder swaer touw'? Het was een van de vele vragen waar de Ne- Ahu Nau Nau bij Anakena, moai op een platform, vier met een pukao. derlanders mee bleven zitten toen ze na een een daags bezoek aan wal op vrijdag 9 april hun reis op maandag de twaalfde in westelijke richting vervolgden. Ze moesten nog een paar duizend zeemijlen zeilen om uiteindelijk in Batavia te ein digen. Het werd een dramatische tocht waarbij de Africaansche Galey schipbreuk leed en verloren ging, het voedsel bedierf, tientallen bemannings leden door scheurbuik omkwamen, vijf matrozen deserteerden en op een bewoonde atol achter bleven, bijna muiterij uitbrak en uiteindelijk het gezochte Zuidland niet werd gevonden. Tot overmaat van ramp werden de overgebleven twee schepen in beslag genomen door de VOC omdat ze het handelsgebied van de VOC waren bin nengevaren. Na een halfjaar keerde Roggeveen gedesillusioneerd weer naar zijn vaderland terug. Maar het kleine eiland midden in de Stille Oceaan - het meest afgelegen bewoonde plekje op aarde Paaseiland: de navel van de wereld 15

Zeeland | 2020 | | pagina 17