water als uitdagende en vormende kracht voor de Nederlandse cultuur. Binnen dezelfde ecolo gische randvoorwaarden zijn er vele varianten mogelijk voor de creatieve geest die in de mens huist. Dit was in Polynesië en op Paaseiland niet anders. Men moest het doen met wat voorhanden was, maar niets verplichtte tot een spectaculaire beeldcultuur. Zelfs de schralere natuur dwong niet tot de vogelmancultuur, ze maakte alleen de voortzetting van de beeldcultuur onmogelijk. Hoeveel variatie er ook is, geen enkele cultuur kan tot stand komen zonder de natuurlijke hulp bronnen aan te spreken en de maagdelijkheid van de natuur aan te tasten. Het woord cultuur is afgeleid van het Latijnse werkwoord colere, het bebouwen van de akker, vandaar het 'in cultuur brengen' van woeste grond. Er is echter geen rechtstreeks en evenredig verband tussen de kwaliteit van een cultuur en de mate van aantasting. Duurzaamheid en kwaliteit zijn tot op grote hoogte onafhankelijke begrippen. Mensen kunnen bedoeld en onbedoeld de natuur aantasten en bederven zonder er veel cultuur uit op te bouwen. Tegelijkertijd heeft de mens de neiging om de ecologische grenzen ver der op te rekken dan noodzakelijk, ook wanneer er wel een rijke en hoogstaande cultuur wordt opgebouwd. Het adagium 'natuur verdwijnt als cultuur verschijnt' is als beschrijving voor de menselijke geschiedenis vaak pijnlijk juist, maar als één-op-één-wetmatigheid kan het niet gelden. Onze menselijke staat van dienst op dit gebied kan reden zijn tot enig pessimisme, terwijl het ontbreken van de strikte oorzakelijkheid hoop geeft. Literatuur - Paul Bahn and John Flenley (1992) Easter Island, Earth Island. Thames and Hudson, London. - Jan J. Boersema (2002) Hoe groen is het goede leven? Over vooruitgang en het natuurlijk milieu in onze wes terse cultuur. Rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de 'Culturele en levensbeschouwelijke dimensies van de relatie mens en natuur' bij de Faculteit der Aard- en Levenswetenschap pen van de Vrije Universiteit op 3 oktober 2002, Vrije Universiteit Amsterdam, Amsterdam. - Diamond, Jared (2005) Collapse How Societies Choose to Fail or Survive. Allen Lane, Penguin Books, London. - Thor Heyerdahl (1957) Aku-Aku Het mysterie van Paasei land. De Tijdstroom, Lochem; Thor Heyerdahl (1960) De Kon Tiki expeditie. 8000 kilometer per vlot over de Oceaan. 2e druk, Amsterdam. - Patrick C. McCoy (1979) Easter Island. In: J.D. Jennings (ed.) The Prehistory of Polynesia. Harvard University Press, Cambridge, Mass. 135-166. - Clive Ponting (1991) A Green Historyofthe World. Sinclair-Stevenson Limited, London. De Nederlandse vertaling verscheen in 1992. - Jacob Roggeveen (1838) Dagverhaal der ontdekkings-reis van Mr. Jacob Roggeveen met de schepen Den Arend, Thienhoven en De Afrikaansche Galei in de jaren 1721 en 1722. Met toestemming van zijne excellentie den minister van koloniën uitgegeven door het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. De gebroeders Abrahams te Middelburg. F.E. baron Mulert heeft het dagverhaal in 1911 in een wetenschappelijke uitgave gepubliceerd. Noot 1 Dit artikel is ontleend aan: Jan J. Boersema (2020) Beelden van Paaseiland. Over de duurzaamheid en veerkracht van een cultuur. Atlas/Contact, Amsterdam. 18 Paaseiland: de navel van de wereld

Zeeland | 2020 | | pagina 20