De hoed van Meinard Sprenger. Zeeuws Museum (ZM), Zeeuws Genootschap (ZG), G3636. schoonvader van Ruth Sprenger deed in 1920 ook een schenking aan het Genootschap. Op 14 september van dat jaar schreef hij een brief aan de secretaris dat hij een Chinees dominospel, genaamd 'Mai Chiao Pai', aanbiedt. Ir. Jan Jacob Iman Sprenger (1890-1976), met dezelfde voor namen als zijn grootvader, was toen in dienst bij de Nederlandsche Maatschappij voor Haven werken en net terug uit China, waar hij betrokken was bij werkzaamheden in de haven in Chefoo. In de brief legt hij uit hoe het spel gespeeld wordt: 'In weze houdt het het midden tusschen ons dominospel en het Amerikaansche "poker". Het spel is onder de Chinese bedienden en koelies zeer populair en wordt meestal om geld gespeeld. Het heeft aan bekendheid gewonnen, doordat het zeer in de smaak viel van de Duitsche krijgsge vangenen in Japan. Behalve de gewone oogen in zaadjes of bamboeblaren, spelen bij het spel de vier winden, welke in Chinese karakters op de steenen vermeld staan, een groote rol. Dit spel is van de soort zooals door de armere volksklasse wordt gebruikt, het bestaat uit 132 steenen, welke worden vervaardigd uit stukjes been, op bamboe gelijmd.'2 Sprenger was later, in de jaren 1931 1942, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Bandoeng, Indonesië. Na zijn terugkeer in Ne derland werkte hij bij het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek in Wageningen. Hij wordt vermeld als de uitvinder van 'de heipaal van gewapend beton met verzwaarde voet'.3 Meinard Sprenger De grootste schenking aan het Zeeuws Genoot schap is die van Meinard Jacob Iman Sprenger Paardenzadel uit de collectie Meinard Sprenger. ZM, ZG, G3720. (1860-1951).4 Via aankoop en ruil verwierf hij een unieke collectie kleding, accessoires, werktuigen en wapens van diverse inheemse volken uit Noord-Amerika, vooral van de Zwart- voet. Zijn eerste schenkingen dateren van 1887. In 1932 legateerde hij zijn gehele collectie aan het Genootschap en sinds zijn overlijden in 1951 maken alle stukken deel uit van de 'collectie Meinard Sprenger'. Hieronder bevinden zich ook zijn eigen vilten hoed met de ingekerfde letters 'MS' en een paardenzadel. Het is heel bijzonder dat in het jaar 2019, het jaar dat het Genootschap zijn 250-jarig bestaan vierde, opnieuw een object aan deze vermaar de collectie kon worden toegevoegd. De laatste aanwinst was in 1994, een schenking van David Meinard Schorer van een blauw-wit ruw gewe ven wollen kleed met een Mexicaans motief,5 dat Sprenger in het verleden aan zijn ouders jhr. mr. Jacobus Willem Daniel Henri Schorer (1901-1996) en jkvr. Hester Wilhelmina van Lennep (1903 1956) had gegeven. Zij bezaten voor de Tweede Wereldoorlog een zomerhuis in Oostkapelle en waren familie. De vader van de schenker was een kleinzoon van een broer van de moeder van Mei nard Sprenger, jkvr. Christina Johanna Schorer (1831-1860). Het is niet bekend wanneer Sprenger het kleed heeft gegeven, maar wel dat hij het meenam na een reis in Mexico.6 In hetzelfde jaar, bij het 225-jarig bestaan van het Genootschap, was ook een groot deel van de collectie Meinard Sprenger te zien in het Zeeuws Museum.7 Ruth Sprenger doneert de sigarettendoos uit naam van de familie van, inmiddels, prof. ir. J.J.I. Sprenger. Zij is de weduwe van Cecil Johan (Dick) Sprenger (1928-2007), een zoon van prof. Spren- 20 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2020 | | pagina 22