Zeeland 29.1 Portret van Meinard Sprenger als jager door Jan Toorop, krijt en waterverf op papier, 1903. Foto Ivo Wennekes. ger en Susanna Constantia Lambrechtsen van Ritthem (1902-1966). Dick Sprengers grootvader Frederik Jacob Sprenger (1856-1933) was een halfbroer van Meinard Sprenger. Canada Meinard Sprenger ging als jonge man al vroeg op avontuur. Hij kon zich niet schikken in het geregelde leven van een Domburgse burgemeesterszoon. Toen hij op 21-jarige leeftijd, meerderjarig werd verklaard, kon hij over de erfenis van zijn moeder beschikken en trok de wereld in. Zijn eerste buitenlandse reis was naar Engeland, waar hij als 'farmer' werkte. Daarna emigreerde hij naar de Verenigde Staten. Uiteindelijk vestigde hij zich in Canada, in de buurt van Calgary, in een verlaten gebied aan de Bow-rivier. Zijn zelfgebouwde boerderij, de 'Domburg Ranch', met paarden en Hereford- runderen, lag niet ver van een indianenreservaat. De Zwartvoet die daar gedwongen woonden, handelden met de ranchers in de buurt. Zo raakte Sprenger met hen in contact. Hij interesseerde zich in hun cultuur,hun manier van leven, en leerde hun taal spreken. Hij verzamelde hun gebruiksvoorwerpen, kleding, paardengerei en wapens. In zijn collectie zijn ook voorwerpen te vinden van andere volken, zoals de Assiniboin, Chippowa, Interior Salish, Iroquois, Lakota en Stoney. In het jaarboek Archief van 2010 van het Zeeuws Genootschap heeft Caroline van Santen, conservator van het Zeeuws Museum in Middel burg, een artikel geschreven over alle voorwer pen die in de verzameling zijn opgenomen.8 In 1894 verkocht Sprenger zijn ranch, werkte er nog een jaar, reisde rond en kwam, na een val van zijn paard, in 1901 definitief terug naar Ne derland. Na zijn wereldreizen en omzwervingen door Europa ontmoette hij in Domburg de Schotse Monica Duncan. Zij trouwden in 1904 in Edin burgh en vestigden zich in een nieuw huis 'De Wigwam' in Domburg. Later verhuisden zij naar de Duinbeekseweg in Oostkapelle. Sprenger bleef zich graag kleden in zijn cowboypak en kreeg zo zijn bijnaam 'cowboy' van Domburg. Hij noemde zichzelf graag 'de rancher'. Ook de schilder Jan Toorop, die in die tijd in Domburg verbleef, vond hem een markant persoon en maakte een portret van hem in 1903. Zilveren sigarettendoos De zilveren sigarettendoos die Ruth Sprenger aan het Genootschap schenkt meet 8 bij 7 cm. Op de voorzijde is het wapen van de familie Sprenger Meinard Sprenger tijdens zijn werk in de buurt van de 'Domburg Ranch', Calgary, ca. 1895-1900. Foto Glenbow Western Research Centre, University of Calgary, NA-1940-7. 't Is vol van schatten hier 21

Zeeland | 2020 | | pagina 23