MORDAN'S Ever-Pointed Pencils. S. MORDAN Co., Ltd., Sigarettendoos van Meinard Sprenger uit 1903. ZM, ZG, G19-005. Het gegraveerde wapen van de familie Sprenger op de sigarettendoos. ZM, ZG, G19-005. Merken aan de binnenkant van de sigarettendoos: Sampson Mordan Co, keurmerken van Londen en de jaarletter. ZM, ZG, G19-005. Advertentie firma Sampson Mordan Co. uit 1911. Afbeelding uit Grace's Guide to Br itish Industrial Histor y, S. Mordan and Co, web publication: https://www.gracesguide.co.uk/S._ Mordan_and_Co. Best throughout Five Reigns. Year Jeweller can shoiv yew a choice selection of Mordan'a Cold and Silvt- Pencils Booklet from 41, City Road, London, E,C. gegraveerd. De maker is de firma Sampson Mordan Co uit Londen.9 Het bedrijf werd in 1822 opgericht door zilversmid Sampson Mordan (1790-1843). De firma werd beroemd door de uitvinding van het mechanische vulpotlood, een potlood dat niet meer geslepen hoefde te worden. Eind negentiende eeuw specialiseerden ze zich in de verkoop van gouden en zilveren voorwerpen, waaronder sigarettendozen en allerlei soorten vulpotloden. De potloden zijn nu echte collectors items. Tijdens het bombardement op Londen in 1941 werd de fabriek verwoest en niet lang daarna, in 1952, hield het bedrijf op te bestaan. De kwaliteit van de sigarettendoos is goed en dat is zichtbaar. Het is een zware, degelijke doos. De binnenkant is goudkleurig. Twee elastieken (inmiddels wat uitgerekt) houden de sigaret ten op hun plaats. Aan een binnenzijde van de doos is een kleiner vakje gemaakt, voor lucifers. Op meerdere plaatsen aan de binnenkant zijn verschillende merken te vinden. Op de foto bij dit artikel zijn vier merken naast elkaar te zien. Het eerste merk is dat van het bedrijf Sampson &Mordan: 'S.M. Co'. Het merk werd vanaf 1890 gebruikt, toen het bedrijf opende op een nieuwe locatie in Londen: 41 City Road. Het tweede merk is een 'lopende leeuw met de kop naar links'. Dat is het Engelse zilvermerk voor sterling zilver 925, het geeft de kwaliteit van het zilver aan en het gehalte van de legering. Het derde merk is het keurmerk van de stad Londen: een ongekroond hoofd van een luipaard. Het vierde merk is de jaarletter. In een lijst van historische jaarletters van de stad Londen vanaf 1678 staat een rechte 'h' bij het jaar 1903. De sigarettendoos is dus in 1903 vervaardigd.10 Het is niet bekend waar en wanneer Sprenger zijn doos heeft gekocht. Hij heeft vele reizen gemaakt, maar misschien kocht hij de doos gewoon ergens op Walcheren. De doos bevat, anno 2019, geen sigaretten meer, maar nog wel een visitekaartje en twee kleine krantenknipsels. Het gedrukte visitekaart je bevat de tekst 'Mr. M.J.I. Sprenger' en eronder staat (in het handschrift van Meinard Sprenger?) geschreven: 'Oostkapelle Walcheren Holland'. Het ene krantenknipseltje gaat over een ontmoeting met een beer en komt uit de krant Calgary Herald van waarschijnlijk 15 januari 1900. Hierin wordt vermeld dat W.D. Kirkendale en M.J.I. Sprenger in een ravijn plotseling werden geconfronteerd met een bruine beer en haar twee jongen. Zij wa ren heel dichtbij. Vanaf korte afstand doodden zij 22 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2020 | | pagina 24