Ook zijn er voorwerpen meegekomen van de wetenschappelijke expeditie met Z.M. ra darstoomschip Etna in 1858. Officier van de administratie, de Vlissinger Abraham Cornelis Ruijghart (1822-1886), heeft in 1865 een aantal voorwerpen geschonken aan het Zeeuws Genoot schap. Hieronder zijn diverse kledingstukken zoals een buikgordel, schort en borstsieraad van gevlochten boombast en rotan, versierd met schelpen, honden- en varkenstanden, alsook twee geslepen neussieraden en een klein voorouder beeldje (korwar). Een andere flinke schenking was die in 1916 van de zendeling Dirk Cornelis Adriaan Bout (1883-1968), die met een Middelburgse was getrouwd. Op 30 augustus 1913, een maand na hun huwelijk, zetten ze een bericht in de Mid- delburgsche Courant: 'Bij ons vertrek naar West N. Guinea roepen wij alle vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe'. Vanuit zijn standplaats Fakfak (West-Nieuw-Guinea) schonk hij een paar jaar later diverse gebruiksvoorwerpen en siera den. Hieronder zijn een model van een prauw, houten hoofdsteun, trom met vel van leguaan en benen arm- en beenbanden. Bout heeft ver schillende boeken geschreven over het leven op Nieuw-Guinea. De laatste substantiële aanwinst is een schen king in 1991 van Clemens van Kempen (1928 2019), die in de jaren '50 van de twintigste eeuw voor een Nederlandse baggermaatschappij in Nieuw-Guinea zat. De schenking omvat gebruiks voorwerpen zoals een houten sagobord, gevloch ten gordels en bindriemen, maar ook amuletten, gebruikt bij genezing, sieraden en houten en benen steekwapens. Deze laatste zijn soms fraai versierd met zaden, schelpjes en kasuaris-veer- tjes. Hij had ze gekregen via bemiddeling van pater Jan Verschueren (1905-1970). Deze ont dekte samen met Cees Meuwese (1906-1978) in 1948 een nieuwe rivier die zij naar de nieuwe vorstin de Koningin Julianarivier noemden. Hun bevindingen stelden zij op schrift in het boek Nieuw-Guinea. Uw Naam is Wildernis (Bussum/ Antwerpen 1950). Verschueren en Meuwese waren zogenoemde Missionarissen van het Heilig Hart (Latijn MSC: Missionarii Sacratissimi Cordis Iesu), een uit Frankrijk uitgeweken mannelijke RK-congregatie die in Tilburg was neergestreken. De twee zaten al enige decennia in Nieuw-Gui- nea en waren vertrouwelingen geworden van de Papoea's. Clemens van Kempen kreeg ook een ge signeerd en van een opdracht voorzien exemplaar van het boek, dat hij eveneens aan het Genoot schap schonk (en dat zich nu in de verzameling Boeken bevindt). De collectie van het Zeeuws Genootschap om vat ook nog tal van wapens, zoals speren, lansen en (giftige) pijlen en bogen uit Nieuw-Guinea, maar de herkomst en afkomst zijn helaas veelal onbekend. Stenen voorwerpen in de collectie Behalve de kwartsiet punten van de lansen zijn er vijf stenen voorwerpen van de Papoea's uit Nieuw-Guinea in de collectie. Het oudste is dat uit de schenking van Ruijghart. Het is een fraaie kniebijl met een stenen wig en een bewerkt houten handvat (3600-Z-7583). De bijl is al beschreven in de catalogi 'Oud- en Zeldzaamheden' van 1869 en 1890. In 1936 werd een stenen bijl geschonken door de dames De Man uit Middelburg (doorlopende lijst 2175). Dit zijn de zusters Marie G.A. (1855 1944) en Antoinette Maria de Man (1857-1942), dochters van de arts J.C. de Man en ook beiden conservator van het Zeeuws Genootschap. Helaas mist deze bijl in de collectie. Deze werd tegelijk geschonken met een aantal andere Indische voor werpen, zoals een sirihschaar en twee versierde bamboekokers en enkele Japanse voorwerpen, die er alle nog wel zijn. In de lijst van volkenkundige voorwerpen die door het Genootschap in 1950 in bruikleen werden gegeven aan het toenmalig Ethnografisch Museum van de KMA te Breda ontbreekt de bijl en deze zal dus mogelijk al snel zijn kwijtgeraakt. Verder is er nog een groene stenen bijlkling waarvan de herkomst en schenker niet duidelijk 26 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2020 | | pagina 28