Zeeland 29.1 Stenen bijlkling, herkomst en afkomst onbekend. ZM, ZG, 3600-Z-7591. is (3600-Z-7591). Tenslotte zijn er drie stenen voorwerpen, afkomstig van Clemens van Kem pen. Er is een stenen bijlkling van donkergroen gepolijst dioriet, afkomstig uit de Baliemvallei (G3715). Er is een stenen bijl van zwart gespik keld gepolijst dioriet met een houten steel, uit het gebied van de Marinds in het zuiden (G3712). De steel is maar liefst 82 cm lang. En er is een strijdknots van donkergrijs doleriet, een soort discus met een gat waarin de houten steel (66 cm lang) is gevat, afkomstig van de Asmat, zuidwest Nieuw-Guinea (G3713). Bijl van Matthijse en Van Nieulande In 2018 kon de collectie worden uitgebreid met een kleine stenen bijlkling afkomstig van Freddy van Nielande (de huidige conservator Mollusken van het Zeeuws Genootschap). Hij is van donkergroen gepolijst dioriet en meet 11 bij 5 cm (G18-010). Hij is in 1962 verworven in Nieuw- Guinea en meegenomen naar Nederland door (toen soldaat) Jo Matthijsse uit Oost-Souburg. Matthijsse ruilde de bijl in dat jaar voor 'twee pakjes zware Van Nelle' met een inwoner uit Biak of west Nieuw-Guinea (Sorong of Manokwari). In 1962 kwamen bijna tienduizend Nederland se militairen in Nieuw-Guinea aan. Daar werden ze naar een opleidingskamp in Manokwari ge stuurd voor een jungletraining en ook in Sorong en Biak waren Nederlandse (en Zeeuwse) mili tairen gelegerd. Het was een tijd van dreigende oorlog en onderhandelingen over de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië. Matthijsse gaf de bijl na zijn uitzending aan zijn dienstmakker Freddy van Nieulande en die schonk hem anno 2018 aan het Zeeuws Genoot schap. Stenen gereedschap van de Papoea's Stenen bijlen zijn lang het belangrijkste gereedschap van de Papoea's geweest. Ze komen ook voor op andere Melanesische eilanden, zoals New Britain en de Solomoneilanden. Bijlen Stenen bijlkling afkomstig uit de Baliemvallei, geschonken door Van Kempen. ZM, ZG, G3715. Stenen bijlkling uit west Nieuw-Guinea, geschonken door Van Nieulande. ZM, ZG, G18-010. waren kostbaar en gingen vaak lang mee, er werd goed voor gezorgd. Steel en vooral vlechtwerk werden steeds vervangen. Stenen bijlen werden gebruikt in de landbouw (grondbewerking), voor het omhakken of ontvellen van bomen en bij het uithollen van kano's of het maken van boombastdoeken. Bijlen zijn typische producten van de hoog landen waar de steen voorkomt. Deze werden ver volgens verhandeld naar de lager gelegen vlaktes en naar de kusten. Er werd druk in bijlklingen gehandeld tussen stammen en dorpen. Er waren zelfs grootschalige ruilfeesten. Bijlen werden ge ruild tegen tal van zaken, zoals tabak en varkens, maar ook tegen veren van paradijsvogels of kau ri's en parelmoerschelpen. Bijlklingen werden ook wel gebruikt als geschenk van verzoening tussen rivaliserende dorpen of stammen. 't Is vol van schatten hier 27

Zeeland | 2020 | | pagina 29