Papoea uit de Baliemvalllei met een dissel op de schouder, midden 20ste eeuw. Koninklijke Bibliotheek (KB), Geheugen van Nederland GvN), KIT- 10008694. Papoea uit het gebied aan de Humboldtbaai die een kano uitholt met een dissel, begin 20ste eeuw. KB, GvN, KITLV-2413. Papoea uit het centrale bergland die een boom kapt met een stenen bijl, begin 20ste eeuw. KB, GvN, KIT-10009102. Ze werden gemaakt uit tussen rotsblokken gevonden geschikt hardsteen (veelal dioriet, doleriet). In het dorp werden de geselecteerde brokken gespleten, gemodelleerd en vervolgens verder geslepen (met zandsteen) net zo lang tot ze de gewenste vorm hadden en scherp waren. Bijlen betekenden aanzien en werden gekoesterd. Soms kregen ze zelfs de naam van een voorouder. Stenen bijlen maakten soms ook deel uit van een bruidsschat die werd betaald aan de familie van de bruid, waarna de bijlen werden uitgedeeld aan haar mannelijke familieleden. Een bijl en een dissel bestaan uit een stenen bijlkling en een handvat. Ze hebben veelal een bamboe steel (soms ook van hout) en zijn vast gezet met raffia of riet. In het verdikte einde van de steel werd een gat gemaakt waar de kling in werd gezet. Soms zat hij snel zo vast dat hij direct al voldeed (en dan voornamelijk te gebruiken als bijl; doordat hij vanaf de top breder werd kwam hij bij gebruik steeds vaster te zitten). Vooral ge bruikt als dissel werden ze verder vastgezet met riet of raffia. Ze werden ook wel gevat in de oksel van takken, waarbij de zijtak dan het handvat werd. Ze werden soms direct in de steel gezet, soms ook in een dwarssteel die dan in de steel werd bevestigd. Er kan ruwweg onderscheid worden ge maakt in drie soorten. Dissel: dwars gezet in een bamboe of houten steel (hak, kniebijl). Bijl: recht gezet in de steel om te gebruiken als onze bijlen om er mee te kunnen hakken. Het gebruik ervan in Nieuw-Guinea was anders dan elders. Met zowel bijl als dissel werd van boven het hoofd naar beneden geslagen en een boom werd op borsthoogte gekapt. De benaming is dus verwar rend. Functie en vorm zijn niet steeds eenduidig. Met de bijl komt de slag dan aan de zijkant van de stam en met een dissel aan de voorkant. En als derde soort waren er kleine, smallere stenen beitels, voor het fijnere werk. Er bestonden ook kleine bijltjes of beiteltjes voor het afhakken van vingerkootjes ten teken van rouw. Daarnaast waren er nog stenen wapens. Niet alleen de punten van lansen, maar ook grote knotsen. In de schenking van Clemens van Kem pen bevindt zich een stenen werktuig bedoeld als wapen, een soort knots om mee te slaan. Bijlen werden eveneens als strijdwapen gebruikt. Hoe met verwondering en eerbied werd ge keken naar ijzer toont een prachtige foto waarop een Papoea pater Meuwese een stenen bijl aan biedt om te ruilen tegen een ijzeren. In het boek Verschueren en Meuwese wordt ook beschreven hoezeer de Papoea's aankeken tegen een ijzeren bijl. Als de auteurs in een arm dorp komen en horen dat er in het hele dorp geen ijzer te vinden is krijgen ze een bijl en een paar messen: 'Nee, dat hadden we niet gedacht, dat ze daar zo blij mee zouden zijn Je kreeg er de tranen van in je ogen als je er naar keek Om vooral de bijl maar goed te kunnen bekijken, sprongen ze uit hun prauwen en stonden tot den nek in het modderige moeraswater, aaiden met hun vingers 28 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2020 | | pagina 30