Aanwinsten ruilverkeer publicaties: maart G.G. Trimpe Burger-Mekking De Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem stuurde de publicatie Prijsvraag 2019 met de ondertitel Welke gevolgen kan de ontdekking van buitenaards leven hebben voor de mensheid? De Hollandsche Maatschappij is het eerste officiële wetenschappelijke genootschap in de Nederlanden, opgericht in 1752. Vanaf 1753 schreef het genootschap regelmatig een prijsvraag uit over uiteenlopende onderwerpen. In navolging van de Haarlemse Maatschappij heeft ook het Zeeuws Genootschap jaarlijks een prijsvraag uitgeschreven. In 1860 besloot de Algemene Vergadering in Middelburg hier een eind aan te maken, daar er nog nauwelijks antwoorden binnenkwamen, en de weinige die er waren meestal een slechte beoordeling kregen. De Haarlemse Maatschappij hield het vol tot 1917. Daarna verdween ook daar de animo. In 2010 is echter in samenwerking met de NRC de oude traditie in Haarlem met succes in ere hersteld. Het zijn geen grote prijsvragen meer, maar wetenschappers en niet-wetenschappers worden uitgenodigd een essay te schrijven over een onderwerp dat ons serieus bezighoudt. Het bekroonde essay in 2019 is geschreven door Mathilde van Dijk, universitair docent aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Astronomen ontdekken steeds meer planeten waarop leven mogelijk was en misschien nog is. Het lijkt dus een kwestie van tijd voor wij een planeet met bewoners ontdekken, of zij ons. De auteur ziet in de populaire cultuur voor het contact met buitenaardse wezens maar twee scenario's: respectvolle omgang zoals in de Star-Trekseries of een harde strijd om het overleven zoals in de Alienfilms. In het tweede geval zullen wij de aarde blijven zien als wingewest en onszelf als heer en meester der schepping, en het lijkt daarom logisch dat we met leven op een andere planeet allesbehalve fatsoenlijk zullen omgaan. Ook beziet Van Dijk de mogelijkheid dat wezens van andere planeten ons ontdekken in plaats van wij hen. Laten we in dat geval maar hopen dat ze meer als Star Trek zijn en niet zoals de Aliens, want dan loopt het slecht met ons af! In Kroniek, Magazine van Historisch Genootschap Roterodanum (oktober 2019) een uitgebreid artikel over de inrichting en het beheer van de beplanting in Vreewijk, het tuindorp in een uitbreidingsgebied in de polder Karnemelkseiland. Vreewijk is geen zelfstandig dorp maar een voorbeeld van Rotterdamse stadsuitbreiding. Architect H.P. Berlage ontwierp de eerste voorlopige plannen in 1914. Zijn plaats werd ingenomen door de architecten M.J. Granpré Molière en P. Verhagen, beiden werkzaam bij de gemeente Rotterdam. Na veel oponthoud door onder andere een omvangrijke bouwfraude in 1922, moest J.C.M Koert orde op zaken stellen. Hij had niet alleen aandacht voor de bouw, maar zeker voor de inrichting van de openbare ruimte en het zicht van de privétuinen. Koert besloot tot het oprichten van een 'Tuinenkeuringscommissie Vreewijk' in 1924. Het streven was: de goed aangelegde en met liefde onderhouden tuin. De oorlog gooide roet in het tuinplezier maar vanaf 1950 werkte de tuincommissie weer op volle kracht door het geven van adviezen en tuinvoorbeelden in het tijdschrift Onze eigen tuin, al opgericht in 1936. Nog later ging de onderhoudsvriendelijke tuin populair worden, waardoor menig gazon werd vervangen door stoeptegels in allerlei soorten en maten, maar door de toenemende aandacht voor ecologisch tuinieren werd ook deze tegenslag overwonnen. De tuincommissie zet zich nog steeds in om door voorlichting en begeleiding de tuinaanleg te bevorderen, ook voor mensen die dat van huis uit niet gewend zijn. De complete tegeltuin is taboe verklaard, mede met het oog op afwateringsproblemen. Alles is erop gericht Vreewijk weer de aanblik te geven van een echt tuindorp, een niet geringe prestatie! Ein Spottbild auf Kimon. Zu den Anfangen der politischen Karikatur in der griechischen Antike is de titel van de publicatie van de Bayerischen Akademie der Wissenschaften in München (auteur M. Steinhart). Het grote belang van satire in de oudheid is bekend en ook veel besproken. Onder andere de oorlogen tussen Grieken en Perzen - al 30 Aanwinsten

Zeeland | 2020 | | pagina 32