'to the point'. Daarvoor betreedt de schrijver te vaak zijsporen die het zicht op de hoofdpersoon enigszins vertroebelen. En dan richt ik niet alleen het oog op de uitweidingen over het cultuurstel sel en de koloniale politiek, maar ook op de strijd tussen de verschillende stromingen binnen het negentiende-eeuwse liberalisme, alsmede de grote aandacht die in het boek aan Thorbecke wordt besteed. De schrijver baseert zich bij dit alles grotendeels op vakliteratuur en ik vraag me dan ook af wat hiervan de meerwaarde is. Met de vele studies die aan het Nederlandse liberalisme in de loop der tijd zijn verschenen, kan men met gemak een hele boekenkast vullen. Het liberale kopstuk Thorbecke is evenmin aan de aandacht van de historici ontsnapt en dan denk ik op de eerste plaats aan de door de schrijver gebruikte werken van Remieg Aerts Thorbecke wil het. Biografie van een staatsman 2018) en J. Drentje, (Thorbecke, een filosoof in de politiek 2002). Deze bezwaren nemen niet weg dat Consten de geschiedschrijving in Nederland met een belangrijke politieke biografie heeft verrijkt. En ook al speelt het leven van de hoofdpersoon zich grotendeels buiten Zeeland af, zo af en toe komt ook de Zeeuwse lezer aan zijn trekken. Zo lezen we dat Thorbecke een enkele maal een beroep doet op Fransen van de Putte vanwe ge diens vermeende expertise op het gebied van waterstaat en de politieke contacten die hij in Zeeland had (broer Jan was wethouder in Goes). Heel af en toe dringt zelfs een roddel of schandaal uit het Zeeuwse door. Zo vertrouwde de vader van Fransen van de Putte de minister van Justitie een keer toe dat de Goese burgemees ter M.P. Blaaubeen 'immoreel' leefde en er een schare zestienjarige meisjes op nahield. Van de Putte zag daar overigens geen enkel bezwaar in, ongetwijfeld in de wetenschap dat ook zijn jonge re broer met een zestienjarig meisje was gehuwd. Tja, andere tijden.... Albert L. Kort Historicus en oud-leraar voortgezet onderwijs te Goes Jan Willem Bosch. Polders en pleinen van het Landschapspark Borsele. Uitgave gemeente Borsele, Heinkenszand, 2018. 255 blz., rijk geïllustreerd, registers, bibliografie. ISBN 978-90-71937-61-3. Prijs 39,50. Dat een plattelandsgemeente zelf zo'n kapitaal boek uitgeeft, getuigt van trots. Kijk eens wat wij tot stand hebben gebracht! Diezelfde trots bespeuren we ook bij de auteur, want Jan Willem Bosch heeft niet alleen het boek geschreven, maar is via zijn Bureau Bosch Slabbers Landschapsarchitecten ook nauw betrokken geweest bij de totstandkoming van het Landschapspark dat in het boek beschreven wordt. De Zak van Zuid-Beveland, die praktisch samenvalt met de gemeente Borsele, is al lang bekend om zijn fraaie landschappen: een combi natie van Middeleeuwse en moderne polders met een overvloed van binnendijken en een aantal fraaie kreekrestanten. Toch heeft dit landschap het in de twintigste eeuw zwaar te verduren ge had: ernstige oorlogsschade in 1944, met name in Ellewoutsdijk, inundaties bij de watersnoodramp van 1953. En last but not least een aantal rigou reuze ruil- en herverkavelingen, waarbij veel waardevolle elementen van het oude cultuurland schap werden opgeruimd. De omslag in de waardering van het land schap vond plaats in de Vierde Nota over de ruimtelijke ordening van de Rijksplanologische Dienst (1988). Als daarin wordt gevraagd om POLDERS EN PLEINEN van het Landschapspark Borsele 34 Boekbesprekingen

Zeeland | 2020 | | pagina 36