Zeeland 29.1 ideeën voor vernieuwing van het omgevingsbe leid, besluit het Bureau Bosch Slabbers samen met de gemeente de herinrichtingsplannen voor de pleinen van Baarland, Borssele en Nieuwdorp in te dienen. Dit leidde tot een fraai resultaat: de derde plaats in de landelijke reeks van 50 voorbeeldplannen. De toon was nu gezet. Het grondgebied van Borsele werd aangewezen tot Waardevol Cultuurlandschap (WCL) en later tot onderdeel van het Nationaal Landschap, wat weer aanleiding was om ook voor alle andere kernen van de gemeente (vijftien in getal) dorpsplannen te maken en uit te voeren. Intussen is het nationale landschapsbeleid alweer gereduceerd tot een dode letter, maar het Landschapspark Borsele heeft gestalte gekregen. Het boek doet hiervan verslag. Het is in een kloek formaat uitgevoerd en doet in zijn opzet denken aan de eerdere uitgaven van Jan Willem Bosch en Kees Bos, de Landschapsatlassen van Wal cheren en de Oosterschelde. Ook bij dit boek was Kees Bos betrokken, maar in bescheidener mate. Hij schreef het hoofdstuk over de landschapsge schiedenis tot aan de Tweede Wereldoorlog aan de hand van mooi geproduceerd oud kaartmateriaal. Na dit historische hoofdstuk gaat Jan Willem Bosch in op de ontwikkelingen na de Tweede We reldoorlog. Het landschap onderging een intense metamorfose, door de inrichting van het Sloege- bied (dat helaas ook een gedeelte van de unieke polder Borssele opslokte), door de gevolgen van de watersnood in het gebied van Hoedekens- kerke, Baarland, Oudelande en Ellewoutsdijk, en door de daarop volgende herverkaveling, die het landschap omvormde naar het model van de Noordoostpolder. In het oude land bleven slechts twee bescheiden reservaatsgebieden, het Heggen- reservaat bij Nisse en het Ganzenreservaat bij Sinoutskerke, gespaard. Tijdens de uitvoering van de ruilverkave ling De Poel-Heinkenszand kwam er echter actie onder de bevolking, die resulteerde in het behoud van nog een aantal gebiedjes aansluitend op het Heggenreservaat. De belangstelling voor het landschap was hiermee gewekt, ook al trok het Rijk zich langzamerhand helemaal uit het natuur- en landschapsbeleid terug. De gemeente Borsele heeft toen zelf het initiatief genomen om het begrip 'Landschapspark Borsele' te introduceren. In dit kader zijn ook alle vijftien dorpsplannen gerealiseerd. Deze plannen worden in het boek allemaal uitvoerig besproken. Bij elk individueel dorp is daarbij aangesloten op het eigen histori sche dorpskarakter. Dit houdt onder meer in, dat het begrip 'plein' nogal ruim geïnterpreteerd moet worden. Slechts enkele dorpen beschikken over een werkelijk dorpsplein, zoals Nisse en Borssele. Bij de andere dorpen gaat het meer om het accen tueren van één of meer groene ruimten. Tenslotte wordt ook aandacht besteed aan de vier gereali seerde dorpsbossen (bij Borssele, 's-Heerenhoek, Nieuwdorp en Lewedorp) en aan het Sloebos aan de rand van het Sloegebied. Het boek is buitengewoon rijk geïllustreerd met historische en recente foto's. Daarin heeft de fotograaf Edwin Paree een belangrijk aan deel gehad. Deze illustraties geven een boeiend beeld van de veranderingen in de dorpen en het landschap. Ze roepen bij de kijker nostalgische gevoelens op (de dorpswinkel, de SRV-man!), maar tonen ook hoe bij de herinrichting van de dorpskernen is getracht om de leefbaarheid te behouden en te verbeteren. Jan Willem Bosch is als gezegd zowel de ontwerper van de dorpsplannen als de auteur van het boek. Dat is natuurlijk wel te merken. In zijn beschrijving van de landschapsontwikkeling blijkt niet alleen zijn kennis van het Beveland- se landschap, maar ook zijn enthousiasme. Hij vertelt met liefde over het eigen karakter van het gebied en is kritisch tegenover het regerings beleid, dat zoveel verloren heeft laten gaan: de herverkavelingen met hun dominante aandacht voor de landbouw en daarna het zwabberende landschapsbeleid. Bij de beschrijving van de dorpsplannen ligt dit een beetje anders. Hier legt de auteur verant woording af over de wijze waarop de plannen tot stand gekomen zijn en hoe de keuzes gemoti veerd zijn. In dit gedeelte ontbreekt uiteraard de Boekbesprekingen 35

Zeeland | 2020 | | pagina 37