kritische noot. De lezer moet hier zelf zijn oordeel geven. Het blijkt dan dat niet alle plannen even geslaagd zijn. De jongste dorpen Nieuwdorp en Lewedorp vormden blijkbaar een moeilijke opgave. In Nieuwdorp heeft het afgraven van de binnendijk in het dorp toch een nogal kaal plein achtergelaten, en de doorsnijding van Lewedorp door de brede Postweg kon ook niet bevredigend gecompenseerd worden. Maar ook uit dit gedeelte van het boek komt Bosch' creativiteit en enthou siasme om tot goede oplossingen te komen naar voren. Het boek hoort vanzelfsprekend thuis op de tafels van allen die met de toekomstige ontwikke lingen in de gemeente Borsele te maken krijgen. Het is een goede bron van inspiratie. Maar ook zal iedereen die de gemeente en zijn dorpen kent kunnen genieten van het prachtige illustratiema teriaal, dat een feest van herkenning biedt. De vormgeving van het boek en de kwaliteit van de illustraties verdienen alle lof. Ad Beenhakker Oud-hoofd afdeling Groene Ruimte provincie Zeeland Collectie Gemeente Schouwen-Duiveland. Aanwinsten 2019. Uitgave Stadhuismuseum Zierikzee. 44 pagina's, ISBN 978-94-92583-09-03 6,95 (verkrijgbaar bij balie Stadhuismuseum) Het is alweer de vierde keer dat het Stadhuismuseum Zierikzee en Gemeentearchief van Schouwen-Duiveland de jaarlijkse aanwinsten presenteren met een kleine bijeenkomst, een kleine expositie en een klein boekje. Tijdens de bijeenkomst in het Stadhuismuseum vertellen de gemeentearchivaris en de museumdirecteur wat over de belangrijkste aanwinsten in het afgelopen jaar, waardoor de voorwerpen echt gaan leven. Niet alle aanwinsten staan in het boekje, maar van de geselecteerde voorwerpen zijn mooie foto's en korte beschrijvingen met wat achtergrondgegevens opgenomen. Voor de bijeenkomst zijn natuurlijk de schenkers ook uitgenodigd, waardoor de schenkingen extra cachet krijgen. Sommige van de geschonken voorwerpen zijn heel eenvoudig, zoals een velletje sluitzegels, vervaardigd door de Zeeuwse kunstenaar Wim Abeleven ter gelegenheid van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee in 1949. Later zijn er weer andere jubilea gevierd, op basis van andere stichtingsjaren, maar dat is niet echt van belang. Andere aanwinsten zijn weer kostbaarder, zoals een ets uit een boek van Willem Baudartius uit 1616, voorstellende het beleg van Bommenee (oost van Brouwershaven). Heel belangrijk zijn de egodocumenten, zoals de dagboeken van Greta Klooster en Jane Houtman over de Tweede Wereldoorlog op Schouwen-Duiveland en het van beschrijvingen voorziene fotoalbum van Krijn Triest de Jonge, in 1945 uitgezonden naar het toenmalige Neder- lands-Indië om de vooroorlogse koloniale situatie weer te herstellen. Van het Bataljon Zeeland keerden 20 militairen niet terug. Door op deze wijze (bijeenkomst, expositie, publicatie) aandacht te schenken aan de nieuwe aanwinsten, meest schenkingen, wordt de waar dering voor de goede gevers zichtbaar en ontstaat het besef dat een museum of een archief (of in ons geval natuurlijk ook het Genootschap) een goede en veilige haven is voor bijzondere objec ten. Lof hiervoor en anderen ter exempel. Gerard Heerebout hoofdredacteur van dit blad STADHUIS MUSEUM ZIERIKZEE Aanwinsten 2019 Collectie Gemeente Schouwen-Duiveland 36 Boekbesprekingen

Zeeland | 2020 | | pagina 38