Bekroonde wijsheid_ is van de Dokhaven. Van het prachtige stadpa- leis, gebouwd door Ewout van Dishoeck aan de Dokhaven, werd zelfs de voorgevel niet bewaard. Het pand werd in 1985 gewoon gesloopt. Het leu ke droogdokje ('dokje van Perry') uit 1704-1705 werd aan het eind van de 20e eeuw geheel gevuld met zand en verdween uit het zicht. Gelukkig werd het later opgegraven en is het nu een fraai onderdeel van de wandelroute. De route vervolgt en passeert na een tijdje het woonhuis van De Ruyter, waar hij woonde voordat hij naar Am sterdam vertrok. Dan naar het Bellamypark, een gedempte oude haven met nog een aantal fraaie panden. Via de Beursstraat wordt de Boulevard met het standbeeld van De Ruyter bereikt. Een mooie wandeling met nog een aantal panden die de moeite waard zijn om eens goed te bekijken. Maar heel veel is weg. De Fietstocht begint bij De ZB en voert lang een aantal nog bestaande buitenplaatsen, waar rijke stedelingen, vaak bewindhebbers van de VOC, 's zomers verbleven. Langs de uitgestippelde route is veel gesloopt, vroeger waren er veel meer. Langs de Nolle en over de boulevard (met muurwerk van de vestingstad Vlissingen, het enige Nederlandse zeefort, over de sluizen naar Fort Rammekens (ook Zeeburg geheten). Dat fort bewaakte de toegang van de Welsinge, ten tijde van de VOC de vaar weg naar Middelburg. Bij Nieuwland kwam het havenkanaal, gegraven in 1535, op de Welsinge uit en daar gaat de route dus ook langs. Daar waren de zaagmolens, waar hout voor de scheepbouw ge zaagd werd, en verderop waren ook drie kruitmo- lens. In totaal 32 kilometer. Hoe lang de fietstocht duurt hangt natuurlijk van de wind af en van hoe vaak afgestapt wordt stapt om alles eens goed te bekijken. Twee uur is wel het minimum. Al met al een heel aardig boekje, vol informa tie over de geschiedenis van de VOC, over Mid delburg en Vlissingen en over de mensen die zo belangrijk waren en mooie huizen lieten bouwen. 11,5 cm breed, dat past dus precies in de jaszak! Gerard Heerebout Prijsbanden van de Middelburgse Latijnse school Paul Aarssen, Perry Moree, Ronald Rijkse (red.), Bekroonde wijsheid. Prijsbanden van de Middelburgse Latijnse schoool. ZB|Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Perfectum Praesens Futurum deel 6, 88 pagina's. Middelburg 2019. ISBN 978-90-72151-48-3. 4,95 Het gaat goed met de leuke reeks PPP. Weer een deeltje, nu over prijsbanden, boeken die op scholen geschonken werden aan goede leerlingen. Hier betreft het de prijsbanden van de Middelburgse Latijnse school. Het zijn mooi gebonden boeken, vaak in het Latijn, met voorin een papier waarop geschreven was aan wie dit boek gegeven was en waarom, met de handtekening van de curatoren en de rector. Op de voor- en achterkant werd in goud het stadswapen gestempeld. Aanleiding voor de publicatie was de conservering van een groot aantal van deze prijsbanden in het bezit van de ZB. In een tentoonstelling werden deze boeken vervolgens getoond en ook de behandeling die deze boeken gekregen hebben om ze weer heel lang mee te kunnen laten gaan wordt getoond. In de inleiding van het boekje schrijft Ronald Rijkse over het Familiefonds Hurgronje dat aan de Stichting Vrienden van de ZB een mooi bedrag beschikbaar stelde. In overleg werd besloten van dit geld de prijsbanden aan te pakken en te presenteren. Huib Uil, gepromoveerd op het onderwijs in Zeeland in de tijd van de Republiek, gaat in 38 Boekbesprekingen

Zeeland | 2020 | | pagina 40