Zeeland 29.1 zijn artikel uitgebreid in op het onderwijs aan de Latijnse school in Middelburg, soms groei en bloei, soms neergang. Daarna behandelt hij uitgebreid de prijsbanden en bespreekt hij kort de inhoud van een aantal boeken. Een interessante bijdrage. Arnold Wiggers bespreekt een prachtige prijs band, folioformaat, uitgereikt in 1775 aan Adriaan van Solingen. De binder was de vakman Jan Dane. Van Solingen kreeg die prijsband omdat hij zo'n slimme leerling was. Zijn carrière was logischerwijs dus ook glanzend. Hij ging medicijnen studeren in Utrecht, promoveerde daar cum laude en kwam als arts terug naar Middelburg. Tien jaar later werd hij benoemd aan de Illustre School (een soort universiteit, maar zonder promotierecht) in Middelburg. Hij was daar hoogleraar in de verloskunde. Hij eindigde als hoogleraar aan de beroemde universiteit van Leuven. Marijn de Valk, boekrestauratrice, woont en werkt nu in de voormalige Latijnse school. In haar bijdrage gaat ze in op de behandeling van de zestig prijsbanden. Wat heeft ze gedaan ter voorkoming van verder verval? Het geeft een mooi inkijkje in de werkzaamheden van een boekconservator: schoonmaken, verstevigen, repareren, herstel van bindingen en naaisel. Alle handelingen worden beschreven en toegelicht. Bijzonder is dat er in Frankrijk recht geweven zijden lint is vervaardigd om te gebruiken waar de oorspronkelijke linten, gebruikt om de boeken dicht te binden, vergaan waren. Dit boekje is echt een aanrader! Gerard Heerebout Boekbesprekingen 39

Zeeland | 2020 | | pagina 41