- of weduwen zonder kinderen boven de 50 jaar, wier vast wekelijksch inkomen niet toereikend is.'11 Zoals je kunt lezen hielden de regels geen rekening met ongetrouwde vrouwen met kin deren. Wel gaven ze voordeel aan vrouwen met kinderen, zij het getrouwd of als weduwe. Door vrouwen met kinderen al op 28-jarige leeftijd te ondersteunen hielp de vereniging moeders op een moment in hun leven waarop veel arme vrouwen het zwaar hadden. Het hebben van één of meer kinderen maakte het moeilijk om naast het zorgen voor de kinderen ook nog te werken. Een ander moeilijk moment in het leven van veel vrouwen was de oude dag. Op een gegeven moment werden vrouwen te oud om te werken en konden ze niet meer in hun eigen levensonder houd voorzien. In de 19e eeuw werden de ouderen van Middelburg ondergebracht in het oudeman nen en -vrouwenhuis aan de Herengracht, ook wel het armziekenhuis genoemd. De omstandig heden daar waren verre van ideaal. Er heerste een vreselijke stank, veroorzaakt door de Herengracht en de Achtergracht, waarop de privaten van de stad werden geloosd. Ook was er een groot tekort aan drinkwater." Het is dan ook niet verwon derlijk dat veel vrouwen op hoge leeftijd nog zelfstandig wilden wonen, en daarvoor gebruik maakten van de Zeeuwse Dorcas. De Commissie tot Uitdeling van Spijs aan Minver mogenden De laatste vereniging is de Commissie tot Uitdeling van Spijs aan Minvermogenden. De vereniging werd opgericht in 1816 en deelde voedsel, voornamelijk soep, uit aan de armen in de wintermaanden." De vereniging was zo georganiseerd dat welgestelde burgers kaarten konden kopen. Deze kaarten bevatten ieder een aantal bonnen, op het vertoon waarvan je soep kon ophalen. Deze kaarten mochten de burgers zelf uitdelen aan de armen. De vereniging was erg populair. Bij de eerste uitdeling werden er 550 porties uitgedeeld. Een week later was er al De bodeelingen hebben plants in December, Januari en Februari De aanvragen om bedeeling moeten voor den eersten van elk dier maanden worden gedaan. Bedeeld kunnen worden: kinderen beneden vijftien gehuwde vrouwen met kindoren boven dertig gehuwde vrouwen zonder kinderen en ongehuwde boven vijftig jaren Nog werd uit een afzonderlijk fonds aan eenige behoeftige vrouwen betaald de som van 87,20 voor het vervaardigen vnn kleedingstukkon. Deze zijn voorhanden bij Mejuif Gezustbes van Ookbnbuug Kortedelft, voor de volgende prijzen: Mans hemden per stuk 0,87* Borstrokken (Baai) per stuk 1,87» Groote jongens dito 0 0 0 0,89* "Dito (festijn). 0 0 1,17' Kleine dito 0 0 0,62* Schoudermantels. 0 0 2,47' Vrouwen dito 0 0,728 Onderbroeken 0 1,17' Kleine vrouwen dito 0 0 v 0,62' Blauwe schorten. 0 0,77' Kinder dito 0 0 0,49» Taarling dito 0 0 0,56' Kinder dito (E-* soort) 0 0 0,87» Meisjes dito 0 0 0,45' Kleine kinder dito. 0 0 V 0,82» Halsdoeken 0,27' Bovenrokken 0 0 2,77 Kousen per paar 1,17' Onderrokken 0 0 /r 2,12» Lakens per stuk 1,07' Meisjes onderrokken 0 0 1,42» Sloopen 0 0,42' Kinder dito 0 0 0,58» Het bestuur neemt de vrijheid dit depdt onder de aandacht van belanghebbenden te brengen. Tevens betuigt het zijn dank voor de in dit jaar weder ondervonden medewerking, en beveelt de belangen der Zeeuwsche Dorens bij vernieuwing non. Namens bet Bestuur, 8. li. VAN DO O EN, Prctidei C E. 8EEENGEB, AaatingmcuUtea'. MIDDELBURG. .November 1907. Deel jaarverslag 1907 Zeeuwsche Dorcas Middelburg (Z.A., toegang 1002: Gemeente Middelburg, gemeenteverslagen, inv. nr. 5, jaar 1907) 60 Private armenzorg in Middelburg r+n-A behoefte aan 800 porties.24 De vereniging bleef groeien tot er in de winter van 1850-1851 wel 67.500 porties soep werden uitgedeeld.15 Net als de vereniging 'Loon voor Werk' gaf de Commissie tot Uitdeling van Spijs enkel armen zorg in de winter. Dit was de tijd van het jaar waarin veel armen tijdelijk werkeloos waren of veel minder werk hadden omdat hun werk sei zoensgebonden was.26 Dit was echter ook de tijd van het jaar met de koudste maanden waardoor de behoefte aan warm en vet eten groter was dan de rest van het jaar. De vereniging 'Loon voor Werk' hielp deze tijdelijke behoeftigen door de armen werk te geven in de winter. De Commis sie tot Uitdeling van Spijs gooide het over een andere boeg door de armen rechtstreeks eten te geven. Op die manier waren de armen nog steeds werkeloos maar hadden ze minder geld nodig om eten mee te kopen. Het was dus makkelijker om de winter door te komen. De Commissie tot Uitdeling van Spijs had als doel alle armen te helpen. Jong en oud, man en vrouw, gezond en ziek. Dit in tegenstelling tot de vereniging 'Loon voor Werk', die zich richtte op gezonde mannen, en de vereniging Zeeuwse Dorcas, die zich richtte op zedelijke vrouwen. Op het eerste gezicht lijkt het er dus op dat alle armen bij de Commissie om hulp konden vragen, maar zo simpel was het niet. Omdat de vereniging soepkaarten verkocht aan de welgestelde burgers, konden die burgers zelf kiezen aan welke armen ze de kaarten gaven. Ook kozen de welgestelde burgers er vaak voor om hun kaarten aan een an dere vereniging voor armenzorg te geven, met het vertrouwen dat die vereniging een goed overzicht had van welke armen hulp verdienden. De Commissie tot Uitdeling van Spijs was gevestigd in een gebouw dat er vandaag de dag nog staat. Het Simpelhuis of Simpelhuys werd eeuwenlang gebruikt als de plek waar de 'simpele van geest' werden ondergebracht en verzorgd, tot het in 1816 gekocht werd door Daniël Jacques de Superville." De Superville was een van de drijvende krachten achter de oprichting van de Commissie tot Uitdeling van Spijs. Hij was een zeer vermogend man die wat wilde betekenen voor zijn armere stadsgenoten. Hij besloot een aanzienlijk kapitaal in de vereniging te stoppen waardoor de koop van het Simpelhuis mogelijk was. Aangezien soep een van de belangrijkste maaltijden was die op dat adres werden uitge deeld had men het al gauw niet meer over het Simpelhuis maar over het Soep'uus oftewel Soephuis. Conclusie Het eerste dat opvalt is dat alle drie de ver enigingen hun best deden de armen door de moeilijke wintermaanden heen te helpen. Het merendeel van het jaar was er werk en wisten de armen met moeite zichzelf in leven te houden maar tijdens de wintermaanden kwamen de verenigingen in actie om ze te helpen het voorjaar te halen. Verder kan geconcludeerd worden dat de verenigingen verschillende ideeën hadden oyer welke armen deserving poor waren en welke armen undeserving poor waren. Hierdoor vulden ze elkaar aan. De vereniging 'Loon voor Werk' hielp vooral mannen en alleen als die mannen gezond waren en een zedelijk leven leden. De Zeeuwse Dorcas was een vereniging die alleen geïnteresseerd was in het helpen van vrouwen, en hoewel zij wel de zieken en ouderen hielpen vonden ook zij dat armen alleen maar deserving poor waren als ze een zedelijk leven leden. De Commissie tot Uitdeling van Spijs als laatste wilde wel alle armen helpen maar dit werd tegengewerkt doordat de rijke burgers zelf konden kiezen welke armen ze wilden helpen. (Toon Franken van het Zeeuws Archief was de redactie behulpzaam bij het vinden van de afbeeldingen.) Archiefstukken Zeeuws Archief, archief Commissie Uitdeeling Spijs Minver mogenden Middelburg (Ciellitd. Spijs), inv.nr 1 notulen 1816 sep. 2-1853 mei 26. Zeeuws Archief, archief Commissie Uitdeeling Spijs Minver mogenden Middelburg (Cie Uitd. Spijs), inv.nr 2 notulen 1853 sep. 22-1873 dec. 11. Zeeuws Archief, archief Commissie Uitdeeling Spijs Minver mogenden Middelburg (Cie Uitd. Spijs), inv.nr. 4 Ingeko men en minuten van uitgaande stukken, 1816-1830. Zeeuws Archief, archief Commissie Uitdeeling Spijs Minver mogenden Middelburg (Cie Uitd. Spijs), inv.nr 5 ingeko men en minuten van uitgaande stukkenl816-1933. Private armenzorg in Middelburg 61

Zeeland | 2020 | | pagina 12