'Lange Jan' coll. nr. V 91 (foto Zeeuws Museum) grootste stoottand (V 91) stond de breuk ruim een handbreedte open! Het is dit grote exemplaar dat door mijn maatje Coen al ras werd benoemd als 'Long John'. Coen had vele jaren in Zuid-Afrika gewoond en sprak die taal gemengd met veel Engels woorden ertussen Maar we verstonden elkaar goed, zowel in taal als in de aanpak van deze enorme klus. Er werd een kuil gegraven in de achtertuin van het Depot en met behulp van landbouwplas tic een waterbassin gemaakt om de stukken te kunnen ontzilten. Het aansluiten van de regen waterafvoer van het gebouw op het bassin met een overloop aan de andere kant in de tuin maak te het ontzilten mogelijk. Met behulp van een hele serie slangenklemmen werden regelmatig de uiteinden van de slagtand steeds een klein beetje Freddy en Coen bij het schoonmaken van de stoottand in de binnentuin aan de Balans (fotograaf onbekend) dichtgedraaid. Een langdurig karwei dat per tand meerdere weken duurde. Uiteindelijk lukte het ons de open spleten van de slagtand tot op enkele centimeters na weer bij elkaar te krijgen. Alle tanden werden langdurig in een bad met Archeoderm* gelegd om voldoende geïmpregneerd te raken. De weinige overgebleven naden werden met Porion" opgevuld, dat een sterke binding geeft met het botmateriaal, kleine scheurtjes werden opgevuld met een mengsel van fijn kwartszand vermengd met Archeoderm. Na vele jaren kan ik er nog steeds van genie ten als ik langs de 'Lange Jan' loop. Want lang is hij zeker, het exemplaar meet 2 meter en 65 cen timeter (over de kromming gemeten). Elke keer als ik er op tik klinkt hij helder. Goed zo, hou vol! 'Lange Jan' in het depot (foto Freddy van Nieulande) Archeoderm: een vloeibaar kunststofmiddel dat ook in de Archeologie voor conservering werd gebruikt. Porion: een kunstharsreparatiemortel 64 't Is vol van schatten hier Onderkaak bosolifant met reparaties bijgekleurd (foto Freddy van Nieulande) van een mammoetachtige. Toen kwam ineens in mijn herinnering een kies terug die de nodige moeite had gekost om schoon te maken omdat er zoveel gipsresten aan vastzaten. Nu werd het zaak om alle met gips bewerkte delen bijeen te zoeken, schoon te krijgen en te proberen aaneen te puzzelen. Na een aantal weken was de klus geklaard, het eindresultaat was een bijna complete linker onderkaakhelft met derde kies van de bosolifant Elephas antiquus Een onderkaak Tijdens het verwerken van deze enorme hoeveel heid botten, kwam ik met regelmaat diverse bot- fragmenten tegen met gipsresten aan de breuk- randen, kennelijk een poging uit het verleden om enkele fragmenten aaneen te zetten. Na weken speuren kwamen er op een heel andere plaats in het depot ook weer met gips bewerkte botten tevoorschijn, deze keer wat groter van formaat en kennelijk een deel van de onderkaak Onderkaak bosolifant voor restauratie coll. nr. GV IB (foto Freddy van Nieulande) Onderkaak op de expositie in 2019 in Zierikzee (foto Freddy van Nieulande) 't Is vol van schatten hier 65

Zeeland | 2020 | | pagina 14