amfora J vermogensbeheer Door met zorg te koesteren realiseren wij groei van uw vermogen. Amfora Vermogensbeheer staat u terzijde met vermogensbeheer, beleggingsadvies en het monitoren van uw vermogen. stonden in West-Brabant, zoals Oud-Gastel, waar voldoende zoet water aanwezig was voor de ver werking. Het weeghuisje met weegbrug uit 1917 herinnert nog aan de campagnes. Heel bijzonder is de vestiging van een scheepssloperij in 1950. Hier werden op het slik, net zoals nu in Bangla Desh, schepen verwerkt tot schroot. Soms was dat een groot schip zoals de Norfolk Ferry die vanuit Scheveningen op En geland voer. Met vele foto's en verhalen komt het bedrijf tot leven. Waterschap en gemeente hadden nauwelijks invloed op de (soms dubieuze) gang van zaken. De milieuproblemen werden destijds gebagatelliseerd. In 1985 stopte het bedrijf, omdat door de bouw van de stormvloedkering grote zeeschepen de sloperij niet meer konden bereiken. De sanering van het gebied kostte Rijkswaterstaat miljoenen guldens. De scheepssloper nam de winst en vertrok naar Zuid-Afrika, de samen leving draaide op voor het herstel van de milieu schade. In 2013 werd het Scheepvaartmuseum Viane gesloten en afgebroken en was het gedaan met de rommelige 'wildwest' situatie die voor kinderen zo aantrekkelijk was. Op dezelfde plaats werd toen de 'Oosterscheldevilla' gebouwd. Persoonlijk vind ik het gebouw niet passen in de omgeving en vind ik het ook onbegrijpelijk dat daar een vergunning voor is verleend. De architect zal wel zeggen dat hij zich liet inspireren door een caisson, denk ik cynisch. Anton Stig noemt het 'een modernistisch pand' en lijkt het als een ge geven te aanvaarden. Het huis staat trouwens al weer jaren leeg met lelijke hekken er omheen. In dit rijke boekje komen de watersnoodramp van 1953 met de betekenis van de vloedplanken langs. De harmonie 'Nieuw Leven' uit Ouwer- kerk van meester Swenne bracht de 'Hulde aan Viane' en de 'Sukerpeemars' al voor de oorlog ten gehore. Voor de dirigent is er nu een standbeeld in Ouwerkerk. Een aardig aspect is tenslotte Viane als bad plaats. De jongelui uit de (strenge) Duivelandse dorpen kwamen er graag. Ze zaten achter het (Muralt)muurtje uit de wind en in de zon. De hoofdredacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Tinus Bij de Vaate, noemde Viane zelfs de Rivièra van Schouwen-Duiveland. De jeugd leerde er zwemmen en was er buiten het oog van de ou ders. Die vrijheid was er ook rond de caissons van Ouwerkerk toen het daar nog geen museum was. De sfeer is goed aan te voelen in de film 'Wilde mossels' van mijn oud-leerling Erik de Bruyn. In 1961 neemt de gemeenteraad van Duiveland het besluit de haven van Viane als zwembad ver boden te verklaren. Bij de Vaate neemt het voor de jeugd op door vast te stellen 'dat het al jaren de favoriete plek is van honderden jongeren, die daar hun eerste duik nemen en er vaak voor het eerst een meisje in badpak zien'. Anton Stig heeft met het boekje Viane op de kaart gezet. Als gehucht is het sinds 1953 verdwenen. In de historische geografie noemen we dat een 'Wüstung' of'lost village'. Een kaartje met plaatsnamen en vaarwaters was trouwens wel op z'n plaats geweest. Anton Stig heeft de magie van de plek tastbaar gemaakt en daarom verdient hij onze dank. Het boekje Via Viane is van harte aanbevolen! Dr. Frans Beekman, historisch geograaf, was leraar aardrijkskunde in Zierikzee 80 Boekbesprekingen Piet Heinstraat 15, 4461 GL Goes Tel. 0113-216141 www.amforavermogensbeheer.nl

Zeeland | 2020 | | pagina 21