Inhoudsopgave Abram Bril rent voor z'n leven West-Zeeuws-Vlamingen in de Amerikaanse Burgeroorlog (1861-1865) De broers komen uit een, wat wij nu zouden noemen, samengesteld gezin met elf kinderen. Hun moeder Sara van Bortel trouwde na het overlijden van haar man Abraham Bril met Pieter van Ouwerkerk. Achterblijver Piet Bril (1819-1908) was in 1850 getrouwd en een paar maanden voorvertrek van zijn hele familie werd het eerste kind geboren. Er zouden er nog negen volgen. Piet verdiende zijn geld als broodbakker. Rond 1853 bereiken de eerste signalen Amerika dat hij overwoog om ook 'over te komen' met zijn gezin. De familie is enthousiast en gaat meteen aan de slag met de voorbereidingen, maar zij stellen zich naar Piet terughoudend op. Ze willen zijn komst absoluut niet opdringen. Pieter twijfelt en twijfelt en na 1856 wordt niets meer vernomen van de plannen.2 Vele jaren later zal nog eenmaal de overweging om zich bij zijn familie te voegen opflakkeren, maar uiteindelijk bleef hij tot zijn dood op 89-jarige leeftijd te midden van zijn vele (klein)kinderen in Zuidzande. Abraham Pieter Bril (1821-1901), de tweede zoon en vernoemd naar zijn vader, emigreerde met vrouw en kind. Zij bleven als enigen hun hele leven in de stad Milwaukee wonen. Abram werkte aanvankelijk als boerenknecht en met selaar in Amerika, maar al snel ging hij in de fabriek werken. Hij was als fabrieksarbeider een uitzondering, want de rest van de familieleden verdienden hun brood als boer. Bram Bril is de sympathieke underdog en de held van dit verhaal. Hij schrijft op een aanstekelijk authentieke ma nier over zijn leven, zijn werk en verdiensten, zijn 'huishouwen'. Hij is degene die tijdens de Ame rikaanse Burgeroorlog het langst buiten schot bleef vanwege een lichamelijk gebrek aan zijn hand. Pas in december 1864 werd hij ingeloot en moest hij meteen naar het front. Bram vocht mee in de beslissende slag van Richmond. Uiteindelijk heeft hij in de meeste veldslagen gevochten en de meest benauwde momenten gekend. Daarover schrijft hij in de laatste hier geciteerde brief. Jannis Bril (1823-1908), zijn jongere broer, vertrok als eerste samen met zijn vrouw naar B'jdragen voor Zeeland kunnen aan de hoofdredacteur worden gezonden. De aanwijzigingen voor de auteur zijn te vinden op de website: https://kzgw.nl/ publicaties/tijdschrift- zeeland/aanwijzigingen-voor- auteurs Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen ISSN 0927-1279 Redactie G.R. Heerebout, hoofdredacteur A. Minderhoud, eindredacteur I.H. Vogel-Wessels Boer, beeldredacteur AJ. Beenhakker W. van den Broeke M.A. Buise K. Leeftink M.A. Wagensveld-Heeren Redactieadres Marja A.C. de Groote 41 Abram Br rent voor z'n leven West-Zeeuws-Vlamingen in de Amerikaanse Burgeroorlog (1861-1865) Adrie de Kraker 48 Zes eeuwen stormvloeden en overstromingen in de zuidwestelijke delta (III) Militaire inundaties in Noord-Vlaanderen en Ho1 and tijdens de Tachtigjarige Oorlog vergeleken. Christel Poppe 56 Private armenzorg in Middelburg in de 19e eeuw. 't Is vol van schatten hier 63 Freddy van Nieulande De 'Lange Jan' en een onderkaak. Rubrieken Aanwinsten maart 2020 66 Boekbesprekingen 69 G.R. Heerebout Oostmo enweg 49 4481 PK Kloetinge Druk (0113) 213109 gerard.heerebout@gmail.com Grafisch Bedrijf Goes Onderschrift voorblad: Driedoornige stekelbaars in prachtk eed, foto Arthur de Bruin (blikonderwater.nl). Vormgeving Onderschrift achterblad: Coen Hartman met de gecon serveerde stoottanden (fotograaf onbekend). DtP-plus, Vlissingen Marja A.C. de Groote In 2021 is het 160 jaar geleden dat de Amerikaanse Burgeroorlog begon. Dat lijkt lang geleden, maar de burgeroorlog is nog springlevend in Amerika. Overal worden veldslagen herdacht door ze na te spelen. Het was dan ook een van de bloedigste oorlogen, met als inzet het bewaren van de eenheid van de Unie van noordelijke en zuidelijke staten en als aanleiding diepe verdeeldheid over de afschaffing van de slavernij. In de decennia voorafgaand aan deze oorlog emigreerden vele duizenden Zeeuwen naar Noord- Amerika, Land of the Free and Home of the Brave. Op zoek naar een beter leven kwamen ze al snel in de Afscheidingsoorlog terecht. Veel Zeeuwse landverhuizers hebben meegevochten. Wat zij zoal meemaakten tijdens de Amerikaanse Burgeroorlog is te lezen in de brieven van enkele West-Zeeuws- Vlaamse families, die in 1851 van Zuidzande naar de staat Wisconsin in Amerika emigreerden.1 De families Bril en Van Ouwerkerk berichtten over de vele lotingen, de Hollanders die soldaat zijn, de gesneuvelden en de politieke situatie, waaronder de moord op Abraham Lincoln en de troebelen in Mexico. De brieven zijn geschreven door de drie (halfbroers Abram en Jan Bril en Jacob van Ouwerkerk aan hun oudste broer Pieter Bril, de enige die achterbleef in Zuidzande. Pieter Bril met zijn vrouw Sara Baarense en hun twee jongste kinderen Jannis en Magdalena, omstreeks 1875. Coll. Hanneke Claessens-van der Hooft. Abram Bril rent voor z'n leven 41

Zeeland | 2020 | | pagina 2