Martien Beversluis - volgens datering Letterenhuis Antwerpen in 1936 op het congres van de Vereniging Vrienden Sovjet-Unie, met vermoedelijk aan zijn zijde Jo Verstraate uit Veere. Burgemeester Derk Huinink van Veere (1934 1941) bewaarde veel over Beversluis, die kort na zijn scheiding een relatie kreeg met Johanna Verstraate, geboren op 4 juni 1909 in Veere. Zij had met Beversluis contact gezocht. Ze kan zijn gedichten hebben gelezen of zijn radiopraatjes hebben gehoord en daarin aanleiding gevonden hebben hem te schrijven. Na het schriftelijke contact volgde het fysieke. Beversluis heeft eind 1935 voor het eerst Jo Verstraate bij haar ouders in Veere bezocht. In december 1935 en februari 1936 schreef een anonieme correspondent in de communistische Tribune over Veere. Die stukken kwamen uit de pen van Beversluis. De aanwezigheid van Beversluis bleef in Vee re niet onopgemerkt bleef. De autoriteiten volgden hem, net als de inlichtingendienst. Achter dit schaduwen zat een delicate kwestie. Jo Ver- straate had een paspoort aangevraagd, waarbij was gevraagd waarvoor ze dat nodig had. Toen Jo Verstraate opmerkte dat het paspoort moest dienen voor een Europese reis en een reis naar Rusland, ontspon zich een discussie, waarbij de gemeentesecretaris zei dat voor de Sovjet-Unie een speciale regeling bestond. De zaak moest geregeld worden via de provincie. Beversluis schreef daarop vlammende protesten per brief en in zijn communistische Tribuneniemand en zeker niet een ambtenaar had zich met het doel van een paspoortaanvrage te bemoeien. Afschrif ten van zijn brieven gingen naar de provincie. De Commissaris van de Koningin vroeg de burge meester om nadere inlichtingen. In zijn antwoord heeft Huinink een lijst gevoegd van artikelen over Veere die Beversluis vanaf 18 december 1935 in De Tribune had gepubliceerd. 'Ik geloof niet dat Beversluis Veere of Zeeland kiest tot een arbeids veld voor Communistische propaganda', voegde hij er geruststellend aan toe. De kwestie liep met een sisser af want het stel ging niet naar Rusland. Jo Verstraate vertrok per 1 februari 1936 naar Blaricum om, zoals de burgemeester het formuleerde, met Beversluis in concubinaat te leven, adres De Polweg 3. Het kon menselijkerwijs gesproken nauwelijks anders, want de echtscheiding van Beversluis en Nellie Schuitemaker kostte even tijd. De relatie werd formeel ontbonden op 17 december 1936 door de rechtbank in Amsterdam. Bij het huwelijk van de 42-jarige Beversluis met de 27-jarige Jo Verstraate op 21 februari 1937 in Veere was onder andere de kunstschilder Willem van Schaik uit 88 Beversluis alias Reinier Bloemert

Zeeland | 2020 | | pagina 10