l Zeeland 29.3 Blaricum getuige. Van Schaik was een van de coryfeeën van de Larense school en een bevlo gen pacifist. Hij had voor Beversluis' bundel Aanklacht (1930) reproducties van zijn schilde rijen beschikbaar gesteld. De bundel haalde tien drukken. Van Schaik voorzag in 1935 Beversluis' bundel met vertaalde gedichten van Emile Ver- haeren van een portrettekening van de Belg. Dat Van Schaik in februari 1937 naar Veere toog om zijn handtekening te zetten onder de huwelijks akte, maakt het aannemelijk dat Beversluis op dat moment nog de vredesbeweging diende. Er bestaat een foto (zie pag. 88) waarop Martien Beversluis met een jonge vrouw op de eerste rij zit tijdens een communistisch congres dat op 22 juli 1936 zou hebben plaatsgevonden. Dat zou de openluchtbijeenkomst van de Vereni ging Vrienden van de Sowjet-Unie, VVSU, zijn geweest, een communistische mantelorganisatie. De reconstructie van Beversluis handel en wandel en zijn kennismaking met zijn nieuwe vlam uit Veere moet tot de conclusie leiden dat hij naast zijn concubine zit. Begin februari 1939 kwam het echtpaar Beversluis in Veere wonen in de Oudestraat. In de maanden daarvoor had hij in Blaricum in romanvorm zijn ontwikkeling geschetst: als Rei- nier Bloemert had hij Paul van Rhoon nogmaals zijn levensweg laten afleggen. In oktober 1939 betrokken zij het huis De Veste aan de weg naar Vrouwenpolder. Daarmee was Beversluis, zo niet voor eeuwig, dan toch voor enige generaties met Veere verbonden. Omslag van Beversluis' brochuren tegen de VARA, na zijn schorsing en ontslag. Beversluis alias Reinier Bloemert

Zeeland | 2020 | | pagina 11