Is behoud van Kruipend moerasscherm voor Zeeland teveel gevraagd? Peter Maas Eind vorige eeuw werd op Europees niveau druk gediscussieerd over internationale natuur bescherming. Welke gebieden zijn van inter- communautair belang en om welke soorten gaat het? Het resulteerde in het opstellen en ratificeren van de Habitatrichtlijn in 1992 en Zeeland werd een aantal Natura 2000-gebieden rijker. Vooral de grote, buitendijkse 'Deltawateren' sieren de kaart naast een aantal wat kleinere, verspreid liggende gebieden. Zeeland kreeg daarnaast nog één speciale soort toebedeeld welke destijds in Nederland alleen uit Zeeland bekend was: het Kruipend moerasscherm. Een zeldzame soort, waar floristen al op het eind van de 19e en begin van de 20e eeuw van heinde en verre voor naar Zeeland kwamen om deze te zien. Bijna honderd jaar later werd deze aandacht formeel vastgelegd en werden drie Natura 2000-gebieden geselecteerd voor het behoud van het Kruipend moerasscherm: het Groote Gat bij Oostburg, Canisvliet bij Sas van Gent en de Vogelkreek bij Hengstdijk. De formele begrenzing werd vastgesteld in 2010; het beheerplan voor deze drie kreken was gereed in 2018. Kruipend moerasscherm - Helosciadium (Apium) repens - is een kleine, laagblijvende moerasplant met witte, in schermen geplaatste bloemen. In het gehele verspreidingsgebied, dat zich uitstrekt van Noordwest-Europa tot in het Atlasgebergte, is de soort zeldzaam en wordt zij in haar voortbestaan bedreigd. In Nederland is de soort beperkt tot Zeeuws-Vlaanderen, Midden- en Oost-Noord-Brabant, Twente en een enkele groeiplaats in Drenthe, maar alleen de drie Zeeuwse groeiplaatsen zijn voor deze soort aangewezen als Natura 2000-gebied. Het is aan de beheerders van deze gebieden (Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbeheer) om de gestelde instandhoudingsdoelstellingen, zoals omschreven in het Natura 2000 Beheerplan De Drie Kreken te behalen. Na 30 jaar speciale bescherming is het de vraag of dit haalbaar is. Het Kruipend moerasscherm is een pionier, die van oorsprong groeit op graslanden die in De witte bloempjes van het Kruipend moerasscherm zijn gebundeld tot een bloeischerm. De blaadjes zijn geveerd en onregelmatig getand. Canisvliet, 24-7-2015. de winter langdurig geïnundeerd kunnen zijn en 's zomers hooguit oppervlakkig uitdrogen. Dat is een extreem milieu waar slechts weinig plantensoorten zich thuis voelen en waar de vegetatie in successie wordt teruggezet (geregeld vrijwel geheel afsterft): er ontstaan onbegroeide, kale stroken slik langs de kreek. Het Kruipend moerasscherm is een pioniersoort die met bovengrondse uitlopers dergelijke oevers goed kan koloniseren. Zeeland, en dan met name Zeeuws-Vlaanderen, is van oudsher een regio met (zeer) veel kreken en kreekrestanten en is daarin uniek in Nederland. Een blik op topografische kaarten van enkele decennia terug laat zien dat deze kreken toen een landschappelijk en Langs de Vogelkreek bij Hengstdijk zijn speciale houtrillen aangebracht om de oeverafslag tegen te gaan ten bate van het Kruipend moerasscherm, 14-11-2019 90 Kruipend moerasscherm

Zeeland | 2020 | | pagina 12