Gruwelijke gebeurtenissen op het slavenschip Middelburgs Welvaren Gerhard de Kok In december 1750 brak op het slavenschip Middel burgs Welvaren een opstand uit die ruim 200 Afrikanen het leven kostte. Dat deze opstand nog nauwelijks aandacht heeft gekregen van historici is verbazingwekkend. Niet alleen ging het om één van de dodelijkste opstanden op een Nederlands slavenschip, ook kregen de gebeurtenissen op Walcheren een opmerkelijke juridische staart. De reders en de verzekeraars van het schip lagen in 1751 zeer publiekelijk met elkaar in de clinch over de financiële afwikkeling van de rampzalige reis. Andere Walcherse slavenhandelaren zullen de zaak met interesse gevolgd hebben, want de uitkomst kon belangrijke gevolgen hebben voor de Nederlandse slavenhandel. De Zeeuwse slavenhandel rond 1750 De West-Indische Compagnie (WIC) had tot 1730 een door de overheid verleend monopolie op de trans-Atlantische slavenhandel vanuit Nederland. Hoewel vooral Zeeuwse handelaren zich weinig van dat monopolie aantrokken, begon de bloeitijd van de slavenhandel vanuit Zeeland pas in de zogenoemde vrijhandelsperiode. Tussen 1730 en 1800 vertrok vanuit Zeeland ongeveer vijfhonderd maal een slavenschip. Daarmee was zo'n 70 procent van de Nederlandse slavenhandel in die periode in Zeeuwse handen. In de eerste decennia van de vrijhandelsperi ode zochten particuliere Zeeuwse slavenhandela ren naar manieren om deze handel winstgevend te maken. Dat was vaak tevergeefs, want de meeste slavenreizen leverden toen een verlies op. Dat kwam onder andere door hoge fiscale lasten; het WIC-monopolie was weliswaar afgeschaft, maar particuliere reders moesten de WIC een forse vergoeding betalen om een slavenschip te mogen uitreden. Daarnaast was in West-Afrika volop concurrentie van buitenlandse slaven schepen. Pas in de tweede helft van de achttien de eeuw verbeterden de gemiddelde financiële resultaten van Zeeuwse slavenhandelaren, met name door de snelgroeiende Surinaamse planta ge-economie. Een trans-Atlantische slavenreis was een complexe logistieke operatie, een lange reis langs drie continenten. Zeeuwse slavenhande laren kochten in Nederland een breed scala aan exportgoederen voor West-Afrika, waaronder (Luikse) geweren, (Boheemse) glaskralen, (Duitse) messen en (Walchers) buskruit. Op verschillende handelsplaatsen in Afrika ruilden kapiteins van schepen deze goederen tegen mensen die als slaaf aangeboden werden. Dat proces kon vele maan den duren, waarna het schip koers zette naar een kolonie op het westelijk halfrond. Daar vond een slavenverkoop plaats, waarna het schip weer te rugkeerde naar de thuishaven. Uit en thuis duur de een gemiddelde slavenreis achttien maanden. Rederij De Munck en het Middelburgs Welvaren In oktober 1749 vonden de laatste werkzaam heden plaats aan het nieuwe schip Middelburgs Jan de Munck, de vader van Johan de Munck. Na Johans dood in 1753 zette hij diens rederij nog enige tijd voort. Collectie RKD - Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis/IB, Den Haag. 92 Middelburgs Welvaren

Zeeland | 2020 | | pagina 14