)E MUNCK JZ *1 I» 74 g'ALlENm.F. Boctatoop®. Enkele van de gedrukte stukken naar aanleiding van het conflict tussen De Munck en de verzekeraars. Zeeuws Archief, MCC 1570. om een levensverzekering, maar om een verze kering van de slaven als handelswaar. Als slaven een 'natuurlijke dood' stierven (bijvoorbeeld door ziekte), keerden de verzekeraars niets uit. Ook het doden van slaven om bijvoorbeeld een opstand te bestrijden was niet gedekt door de polis, hoewel daar aan het eind van de achttiende eeuw veran dering in kwam. Dode en verloren slaven werden alleen vergoed als er sprake was van 'perikulen van de zee', waaronder brand aan scheepsboord of een overval van piraten. Er was echter nog een eeuwenoud maritiem principe dat een rol speelde: averij grosse. Daar van was sprake bij schade (averij) die opzettelijk was veroorzaakt om het schip en de lading als geheel te redden. Een voorbeeld was het over boord werpen van zware handelsgoederen in een storm om te voorkomen dat een schip zinkt. Het principe van averij grosse dicteerde dat in zo'n geval de eigenaren van schip en lading (inclusief verzekeraars) gezamenlijk deelden in de opgelo pen schade. Slavenhandelaren meenden dat ook bij het neerslaan van slavenopstanden sprake kon zijn van averij grosse. Zonder het neerslaan ontstond immers het risico het schip geheel te verliezen. Over de zaak Middelburgs Welvaren zijn veel gedrukte brieven en documenten bewaard ge bleven, zowel van De Munck als van de verzeke- raars.8 Het is duidelijk dat veel slavenhandelaren de kwestie op de voet volgden. Er moet veel over gesproken zijn in de stad en de gemoederen liepen soms flink op. In een Middelburgs koffiehuis troffen De Munck en Bomme elkaar en kwam het tot een ordinaire scheldpartij. De discussie tussen de reder en de verzekeraars draaide om twee kwesties: was er sprake van averij grosse en zo ja, hoeveel was een enkele slaaf waard? Was de waarde van een slaaf de (Afrikaanse) inkoop prijs of de hogere (koloniale) verkoopprijs zoals afgesproken in het contract? 8 Dit artikel is gebaseerd op de stukken in NL-MdbZA, MCC 1570. Daarnaast is uit de collectie van de Konink lijke Bibliotheek nog gebruikt: Rekeninge van avarye commune en averye grosse, per 't schip Middelburgs Welvaren (Middelburg 1751). 96 Middelburgs Welvaren

Zeeland | 2020 | | pagina 18